این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  مدیرمالی در 1 سال، 8 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #10935 پاسخ

  sandanesh73
  مشارکت کننده

  باسلام
  ۱- سوالی درباره فرمول محاسبه اهرم عملیاتی داشتم که آیا با استفاده از اطلاعات صورت های مالی(بدون اطلاع از هزینه ثابت و متغیر) قادر به محاسبه اهرم عملیاتی هستیم؟اگر بله به چه صورت ؟
  ۲- با توجه به اینکه فرمول محاسبه اهرم عملیاتی درصد تغییرات سود قبل از بهره و مالیات تقسیم بر درصد تغییرات تولید(فروش) است، این درصد تغییرات را چگونه باید محاسبه کرد. سالجاری منهای سال قبل تقسیم بر سال قبل، یا سالجاری منهای سال قبل تقسیم بر سال جاری؟
  ۳- این اهرم را چگونه باید تحلیل کرد، برای پیش بینی سال بعد است؛ یا اهرم ابتدای سال است که شرکت با آن شرایط، شروع به فعالیت نموده است؟
  با سپاس از شما

  #10943 پاسخ

  مدیرمالی
  سرپرست کل

  سلام
  از اینکه سوالات خودتون رو با ما در میان میگذارید از شا سپاسگزاریم
  ۱٫ خیر. اهرم عملیاتی رابطه بین هزینه های و درآمدهای مربوط به یک پروژه یا خط تولید را نشان میدهد و برای محاسبه درجه اهرم عملیاتی حتما به اطلاعات مربوط به تغییرات سود و تغییرات میزان تولید نیاز دارید.
  ۲٫ برای محاسبه درصد تغییرات سود، سود در سطح دوم تولید منهای سود در سطح اول تولید میشود و نتیجه بر سود در سطح اول تولید تقسیم میشود.
  ۳٫ اهرم عملیاتی معمولاً برای تحلیل میزان سودآوری شرکت نسبت به سطح تولید کاربرد پیدا میکند و ریسکی را با خود به همراه دارد که ریسک عملیاتی گفته می شود.
  چنانچه اهرم عملیاتی افزایش پیدا کند، ریسک عملیاتی هم بیشتر می شود و برعکس. یک راه برای افزایش اهرم عملیاتی، سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و افزایش هزینه های ثابت تولیدی است که منجر به کاهش هزینه های متغیر شود. برای مثال اخد وام برای خرید تجهیزات تولید تمام اتوماتیک.
  البته در نظر بگیرید که تحلیل اهرم عملیاتی به سادگی این چند خط توضیح نیست و چنانچه شما به این موضوع علاقه مند هستید لازم است حتما بیشتر جستجو کنید.

  با آرزوی موفقیت برای شما

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
پاسخ به : اهرم عملیاتی
اطلاعات شما: