استفاده از اهرم مالی در شرکت های بورسی با چه هدفی انجام می‌شود؟ (درس آخر)

استفاده از اهرم مالی

استفاده از اهرم مالی در شرکت های بورسی

حالا برای درک نکات ظریف ترازنامه، شما باید یک مدرک حسابداری داشته باشید. تا زمانی که شما مدرک نگرفته‌اید، جزئیات را فراموش کرده و بر روی یک تصویر بزرگ‌تر تمرکز می‌کنیم.

یک بخش بسیار مهم این تصویر بزرگ‌تر این است که یک شرکت چگونه از اهرم های مالی استفاده می‌کند. این اصطلاحی است که در مبحث سرمایه گذاری زیاد به گوشتان خواهد خورد. اهرم مالی یعنی اینکه شرکت نسبت به سرمایه اش چه مقدار بدهی دارد.

نحوه رشد شرکت: افزایش بدهی یا افزایش سرمایه؟

یک شرکت سهامی می‌تواند کسب و کار خود را با استفاده از دو روش گسترش دهد. در روش اول، می‌تواند سهام بیشتری منتشر کند و از پولی که سرمایه گذاران جدید با خرید سهام، وارد شرکت می‌کنند، در پروژه‌های جدید سرمایه گذاری کند، کارخانه‌ها و محصولات جدید تولید کند و حضور خود را در بازارهای داخلی و بین‌المللی پررنگ‌تر کند. ولی اگر این کار را بکند، باید سود بسیار زیادی را که از محل پروژه‌ها و سرمایه گذاری های جدید عاید شرکت می‌شود، بین تعداد زیادی از سهامداران قبلی و جدیدی که به‌تازگی با خرید سهام شرکت وارد شده‌اند، تقسیم کند.

دارایی های شرکت های بورسی را چگونه بشناسیم؟ (درس سوم)

اما روش دوم: شرکت می‌تواند بدهی های خود را افزاش دهد. این کار می‌تواند از طریق اخذ وام بانکی یا انتشار اوراق مشارکت باشد، به این کار استفاده از اهرم مالی برای شرکت می‌گویند.

مزیت استفاده از اهرم مالی در این است که سودهای افزایش یافته بین تعداد زیادی از سهامداران توزیع نمی‌شوند. عیب کار هم در اینجاست که اگر برنامه‌های توسعه‌ای شرکت نتیجه‌بخش نباشند (فرض کنیم که محصول جدیدی که سه سال برای آن‌وقت صرف شده بود، یک‌چیز به‌دردنخور از آب دربیاید) و سود شرکت رشد چندانی نکند، شرکت زیر بار قرض بسیار زیادی رفته که احتمالاً عمده سود سهامداران باید صرف بازپرداخت بدهی ها شود و ضرر زیادی عاید سهامداران خواهد شد. چراکه بانک ها و دارندگان اوراق مشارکت به این موضوع اهمیت زیادی نمی‌دهند. آن‌ها سودشان را می‌خواهند. ولی سهامداران چه می‌شوند؟ آن‌ها دینی ندارند و فقط مجبور خواهند بود تا سود کمتری را بپذیرند و قیمت سهامشان نیز با کاهش روبرو خواهد شد.

ترازنامه چیست: گام ابتدایی برای تبدیل‌شدن به یک سرمایه گذار حرفه‌ای (درس اول)

نسبت های اهرمی ابتدایی

تعداد زیادی از نسبت های اهرمی وجود دارند که به شما می‌گویند یک شرکت چه مقدار اهرم مالی دارد، ولی همه آن‌ها به یک‌چیز واحد می‌رسند: مقایسه بدهی ها با سرمایه شرکت. احتمالاً شناخته‌شده‌ترین آن‌ها هم نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام است. این نسبت به شکل زیر نوشته می‌شود:

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام= مجموع حقوق صاحبان سهام/مجموع بدهی ها

این نسبت نشان می‌دهد که چه مقدار از رشد شرکت به‌وسیله پول‌های قرض گرفته شده تأمین می‌شود. اگر این نسبت واقعاً پایین باشد، بدین معنی خواهد بود که بیشتر تلاش انجام شده برای رشد شرکت به وسیله سرمایه سهامداران انجام گرفته است. اگر نسبت بالا باشد، یعنی شرکت مجبور بوده تا برای حفظ توسعه خود پول قرض کند.

در مثالی که ما از ابتدای دوره آموزشی با آن همراه بودیم، این نسبت بدین شکل است:

ترازنامه اهرم مالی

پس نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام شرکت در سال ۱۳۹۵ برابر با ۰٫۳۲ بوده است. آیا این زیاد است؟ کم است؟ یا خوب است؟ خب، این سؤال پیچیده‌ای است. بهترین راه برای پاسخ به آن این است که:

  1. همین نسبت را برای سایر رقبای شرکت ببینید.
  2. همین نسبت برای شرکت را در طول چند سال بررسی کنید.
  3. گزارش سالانه شرکت را تحلیل کنید تا ببینید که شرکت برای بالا یا پایین بردن این نسبت (در صورت وجود) چه‌کارهایی ممکن است انجام داده باشد و سپس تصمیم بگیرید که آیا این استراتژی هوشمندانه‌ای است که جواب می‌دهد یا خیر.

همیشه این را به خاطر داشته باشید: استفاده از اهرم مالی واقعاً می‌تواند باعث رشد فوق‌العاده شرکت شود، ولی با خود ریسک نیز به همراه دارد چون رشد ممکن است آن‌طور که انتظار می‌رفته، محقق نشود.

بدهی های شرکتهای سهامی را چطور ارزیابی کنیم؟ (درس چهارم)

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از دوره آموزشی فهم ترازنامه

تا حالا شما باید اصول ارزیابی یک شرکت را درک کرده باشید. این بدان خاطر است که ترازنامه کلید فهم سلامت مالی شرکت است. به این مورد مثل ویزیت سالیانه دکترتان فکر کنید. وقتی‌که به‌صورت سالانه نزد دکتر می‌روید، او هر بار همان چیزهای اصلی را بررسی می‌کند: وزنتان، ضربان قلب، فشارخون شما، تست خون، تست ادرار، نحوه خوابتان و… . این‌ها اصول بنیادی بدن شما هستند و آشکار می‌کنند که آیا همه‌چیز خوب و سالم است، یا مشکلی وجود دارد که باید بیشتر موردبررسی قرار گیرد؟

به‌طور مشابه، اگر شرکتی در حال انباشته کردن بدهی باشد و مقدار زیاد بدهی های کوتاه‌مدتش دارایی هایش را ببلعند، ممکن است نشانه‌ای باشد مبنی بر اینکه همه‌چیز آن‌قدرها هم خوب نیست. ترازنامه به شما چیزهایی را در یک نگاه خواهد گفت و در کنار سایر صورتحساب های مالی، داستان اینکه شرکت کجا بوده و به کجا خواهد رفت را برایتان روایت می‌کند.

(پایان درس ششم و پایانی دوره آموزشی فهم ترازنامه با موضوع استفاده از اهرم مالی)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
3 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
shojaee.naaser
2 years ago

سلام . روز خوش .
در صورتیکه بخشی از سود سالیانه گذشته را ببرند در اندوخته قانونی جهت طرح توسعه .اقدام به پروژهای جدید انجام بده .
اولا کمتر مالیات میده دوما نیازی به انتشار سهام جدید نیست .و سهام رقیق نمیشود . ایا این روش بهتر نیست .
و اینکه در دورانی که بخواهند مثلا بعد دوسال پروژه را اجرا کنند . قبل شروع پروژه این پول بصورت فیزیکی و پول اندوخته قانونی که در قانون تحارت هست . ده درصد سرمایه اولیه . ایا شرکتها میتوانند اوراق مشارکت و یا سپرده بانکی بکنند و سود دریافت بکنند .
امیدوارم تونسته باشم سوالاتم را ذرست مطرح کنم .