اقتصادها به شکل چرخه ای کار می‌کنند (درس دوم)

برای آنکه شما یک سرمایه گذار باشید لازم نیست حتماً یک اقتصاددان باشید؛ اما مطمئناً نیاز دارید که از اقتصاد سر در بیاورید: اقتصادها به شکل چرخه ای فعالیت می‌کنند. (مقاله “یا اقتصاد را بفهمید یا برای همیشه با بورس خداحافظی کنید” مطالعه کنید.)

اگر به گذشته نگاه کنیم، اقتصاددانی فرانسوی در سال ۱۸۱۹، به این موضوع اشاره کرده است که بحران های اقتصادی در زمان صلح به شکل چرخه ای روی می‌دهند. تا آن زمان، اقتصاددانان فکر می‌کردند که تعادل اقتصادی تنها به‌وسیله جنگ به هم می‌ریزد.

مشخص شد که ایده این اقتصاددان بسیار قدرتمند است و افراد بسیاری به مباحثه در این رابطه پرداختند. احتمالاً مشهورترین فرد در این زمینه کسی جز کارل مارکس نیست. بسیاری از نظریات اقتصادی وی بر پایه این فرض بنا نهاده شده‌اند که بحران های اقتصادی اجتناب‌ناپذیر هستند. شرایط تا زمانی بد و بدتر می‌شود که دیگر غیرقابل‌تحمل خواهد شد و در آن زمان طبقه کارگر انقلابی کمونیستی را به وجود خواهد آورد.

کمونیسم – سرمایه گذاری نه چندان هوشمندانه

مطابق با میل سرمایه گذاران، به نظر می‌رسد که نظرات مارکس کاملاً اشتباه بوده‌اند. سرمایه داری با ارائه سطح رفاه بالاتر برای همه افراد جامعه به حیات خود ادامه داد و نظام کمونیسم مطرود شد.

بازهم تکرار تاریخ (درس آخر)

اگرچه کابوسی که مارکس بیان کرده بود اتفاق نیفتاد، اما ایده چرخه ای بودن اقتصاد همچنان پایدار باقی ماند. در طی قرن‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی اقتصادهای جهان دوره‌های از رونق و رکود را تجربه کردند.

بااین‌حال از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، دوره‌های رونق/رکود بسیار متعادل‌تر از قبل شده بودند. برخی از دلایل این اتفاق عبارت‌اند از:

  • در این دوره دولت‌ها نقش مهم‌تری در اقتصاد ایفا می‌کردند. در قرن ۱۹ میلادی، هزینه های دولتی در آمریکا چیزی در حدود ۳ درصد تولید ناخالص داخلی را شکل می‌داد. از سال ۱۹۵۰ به بعد این رقم به چیزی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است. این افزایش به معنای آن است زمانی که رکود به بخش خصوصی ضربه می‌زند، دولت می‌تواند با افزایش هزینه های خود مشکلات اقتصادی را کاهش دهد.
  • در قرن ۱۹ میلادی، خدمات و موضوعاتی مانند بیمه بیکاری یا رفاه مطرح نبودند؛ اما امروزه حتی اگر شما کارتان را نیز از دست بدهید بازهم منافعی کسب خواهید کرد. این به معنای آن است که شما هنوز هم می‌توانید نیازهایتان را بخرید و پول خرج کنید، اتفاقی که رکود در تقاضا را کاهش می‌دهد.
  • دولت‌ها فهم بهتری از اقتصاد و مدیریت عرضه پول پیداکرده‌اند. درواقع، در دهه ۱۹۶۰ میلادی مردم بر این باور بودند که رکودهای چرخه ای در اقتصاد ناشی از اتفاقات گذشته هستند.
این یک دام است! (درس اول)

چرخه های اقتصادی هنوز هم در کنار ما به حیات خودشان ادامه می‌دهند، اما شدت آن‌ها بسیار کمتر از گذشته شده است.

(پایان درس دوم دوره آموزشی حبابها و بحرانهای اقتصادی)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یک =