چند اصل ساده اقتصاد که شما را به یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

همان‌طور که در مقاله قبلی با عنوان پرش سه‌گام حسابداری برای موفقیت در سرمایه گذاری گفتیم، برای موفقیت در بازار مالی شما به دانش اندکی در مورد اصول حسابداری و اقتصاد دارید. در آن مقاله از سه اصل بسیار مهم حسابداری پرده برداشتیم که نقش حیاتی برای موفقیت شما در بورس ایفا می‌کنند. حالا در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم حداقل دانشی که از اقتصاد به آن نیاز دارید، چیست؟ البته این‌ها مبانی و اصول ابتدایی حسابداری و اقتصادی هستند که دانستن و فهم آن‌ها به شما کمک می‌کند جهش بزرگی نسبت به سایر سرمایه‌گذاران داشته باشید. بااین‌حال اگر نیاز به آموزش‌های بیشتر و عمیق‌تری دارید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی مدیرمالی شرکت کنید (ما برای شروع مجموعه مقالات آموزش بورس را به شما پیشنهاد می کنیم). حالا برگردیم به اصل موضوع!

آیا میدانید وضعیت اقتصادی کشور چه تأثیر بر بازار سهام دارد؟

ما مطالب زیادی در مورد اقتصاد شنیده‌ایم و وقتی صحبت از اقتصاد می‌شود، غالباً حواس همه‌ی ما به موضوعاتی نظیر تورم، رکود، رشد اقتصادی و واژگانی ازاین‌دست جلب می‌شود. ولی اگر بخواهید اقتصاد را علمی و اصولی بیاموزید، چیزهایی در مورد کشش، مطلوبیت یا تراز تجاری خواهید خواند که شما را به‌کلی اقتصاد زده خواهد کرد. خبر خوش اینکه شما به هیچ‌یک از این‌ها نیاز ندارید. کافی است اندکی دانش در مورد اصول و مبانی علم اقتصاد بدانید و خبر بد اینکه دانستن این اندک مفاهیم اقتصادی برای موفقیت و سودآوری شما در بازار سهام حیاتی است و باید آن‌ها را بیاموزید. اقتصاد کشور و بازار سهام مانند دو روی یک سکه هستند. اگر اتفاق خوب یا بدی برای هریک از این دو بیفتد، بر دیگری نیز مستقیماً اثرگذار خواهد بود. در زیر خلاصه چیزی که از این علم احتیاج دارید به شما ارائه می‌کنیم.

افسوس بسیاری از سرمایه گذاران مفاهیم ابتدایی اقتصاد را در نظر نمی‌گیرند و به‌این‌ترتیب فرصت های بسیاری را برای سرمایه گذاری از دست می‌دهند. به‌کارگیری این دانش به شما کمک می‌کند تا خبرهای مناسب و مربوط را از خبرهای بیخود و بدون استفاده تشخیص دهید و جدا کنید و به‌این‌ترتیب تصمیمات سرمایه گذاری بهتری بگیرید. حواستان به نکات زیر باشد:

عرضه و تقاضا رابطه بین آنچه موجود است با آنچه مردم می‌خواهند و حاضرند برای به دست آوردن آن پول بدهند، نشان می‌دهد. رابطه عرضه و تقاضا موتور محرک هر فعالیت اقتصادی است و برای تجزیه‌وتحلیل سرمایه‌گذاری و فرآیند تصمیم‌گیری شما اهمیت بسیار دارد. درواقع آیا شما حاضرید سهام شرکتی را بخرید که فلاپی دیسک با توانایی ذخیره ۲ مگابایت اطلاعات تولید می‌کند و در حال حاضر میلیون‌ها عدد از این محصولات در انبارهای شرکت موجود است ولی مشتری برای آن‌ها وجود ندارد؟

 • علت و معلول

اگر گزارش‌ها و اخبار نشان دهد که برای مثال صنعت خودروسازی در سال آینده با رکود بی‌سابقه روبرو خواهد شد و تولیدات شرکت‌های این صنعت به‌شدت کاهش می‌یابد، آیا شما حاضر به خرید سهام شرکتی می‌شوید که لاستیک خودرو تولید می‌کند؟

درک رابطه علت و معلول به شما کمک می‌کند تا منطقی فکر کنید و در پی هر خبر به دنبال علت آن باشید و عواملی که تحت تأثیر این خبر قرار می‌گیرند و معلول واقع می‌شوند، کنترل کنید؛ بنابراین لازم است که همیشه منطقی بیندیشید و بدانید که منطق جزء اصلی یک تفکر اقتصادی مستحکم و موفق است.

وقتی خبری را می‌خوانید با آن خبر در ذهنتان بازی کنید، انتظار دارید درنتیجه رخ دادن آن خبر چه اتفاقات خوب یا بدی بیفتد؟ اگر شما پیش‌بینی می‌کنید قیمت سهام افزایش یابد، پس حتماً باید علت این افزایش قیمت را هم مشخص کنید؟ چه اتفاقاتی ممکن است منجر به افزایش قیمت سهام شود؟ در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

 1. گزارش‌ها و اخبار مثبت و امیدوارکننده از یک شرکت: مثلاً در گزارش ممکن است ذکر شود که به دلیل افزایش قیمت جهانی نفت، محصولات پتروشیمی شرکت‌های صادرکننده با قیمت بیشتری در بازارهای جهانی به فروش خواهند رسید.
 2. گزارش‌ها و اخبار مثبت و امیدوارکننده در مورد صنعت: برای مثال ممکن است قوانین دولتی منجر به افزایش تعرفه واردات خودرو شود و لذا صنعت خودروسازی با استفاده از این فرصت می‌تواند محصولات بیشتری را در بازار داخلی به فروش برساند.
 3. گزارش‌ها و اخبار مثبت و امیدوارکننده در مورد مشتریان: خبر رونق صنعت ساختمان‌سازی باعث می‌شود کارخانه‌های تولیدکننده سیمان امیدوار به افزایش فروش محصولات خود باشند.
 4. گزارش‌ها و اخبار منفی در مورد رقبا: خبر ورشکست شدن شرکت فرضی تولیدی لبنیات آینوش، یک خبر بد برای سهامداران شرکت آینوش و یک خبر خوب برای سهامداران شرکت فرضی نیکنوش است. چراکه شرکت نیکنوش نیز تولیدکننده لبنیات است و می‌تواند بخشی از سهم بازار شرکت آینوش را نصیب خود کند.
 5. اثرات اقتصادی اقدامات دولت: اقدامات سیاسی و دولتی پیامدهای اقتصادی خواهد داشت. درواقع هیچ عاملی نمی‌تواند مانند اقدامات دولت بر بازار سرمایه و اقتصاد اثرگذار باشد. اقدامات دولتی معمولاً در قالب قوانین و مقررات ظاهر می‌شوند. دولت از طریق بانک مرکزی نرخ سپرده‌های بانکی، عرضه پول، نقدینگی و نرخ ارز را در بازار کنترل می‌کند. تغییر در هریک از این عوامل می‌تواند به‌تنهایی یک شرکت، یک صنعت یا کل بازار سهام را تحت تأثیر قرار دهد.

بیایید از اشتباهات گذشته درس بگیریم.

با نگاهی به شاخص کل بورس در سال‌های اخیر می‌بینیم که شاخص از سال ۹۱ به دلیل افزایش نرخ ارز به‌یک‌باره شروع به رشد کرد. سایت‌های خبری، شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه‌ها و مجلات هرروز از ثبت رکوردی جدید در بورس خبر می‌دادند. قیمت سهام روزبه‌روز افزایش می‌یافت و سرمایه گذاران هرروز راضی‌تر از روزهای قبل خود بودند. این شرایط همه را وسوسه می‌کرد که وارد دنیای سرمایه‌گذاری شوند و از این سفره پربرکتی که بازشده، سهمی ببرند. هجوم سرمایه‌گذاران بی‌اطلاع و بدون دانش باعث شد تقاضای زیادی برای سهام مختلف در بازار ایجاد شود و عرضه محدود سهام، باعث رشد قیمت‌ها شد. به صورتی که شاخص کل ظرف مدت ۱۷ ماه از ۲۳۰۰۰ به ۸۹۰۰۰ رسید!!!

اقتصادی

بعدازآن چه اتفاقی افتاد؟ حباب ترکید و اقتصاد دچار رکود سرتاسری شد. بسیاری از افرادی که بدون دانش کافی تمام دارایی های خود را وارد بازار بورس کرده بودند و اهداف کوتاه مدت را دنبال می‌کردند، زیان‌های بزرگ دیدند؛ و از آن روز به بعد شاخص شروع به افت کرد تا اینکه از ۸۹۰۰۰ به ۶۳۰۰۰ رسید؛ اما از این اتفاقات چه درس‌هایی می‌توان گرفت؟

 • سرمایه گذاری در سهام جایگزین مناسب حساب‌های پس انداز شما برای موارد ضروری و پیش‌بینی‌نشده نیست. همیشه مقداری پول حداقل به‌اندازه پوشش هزینه‌های ۳ تا شش ماهتان را در بانک پس‌انداز کنید.
 • هیچ‌وقت نباید ۱۰۰ درصد پول خود را در بورس و سهام سرمایه گذاری کنید. بخشی از آن را در سپرده های بانکی، زمین، طلا و ارز سرمایه گذاری کنید.
 • حتی اگر یکی از دوستانتان یا یک متخصص و تحلیل‌گر بازار بورس به شما گفت که روند اقتصادی مطمئناً به رشد خود ادامه می‌دهد، به حرف او اعتماد نکنید. خودتان منابع اطلاعاتی مختلف را جستجو کنید.
 • اگر قیمت‌ها مدام رشد می‌کنند و بازار رونق بسیار خوبی پیداکرده، احتیاط کنید. برای سهام خود حد ضرری مشخص کنید و درصورتی‌که قیمت‌ها شروع به کاهش بدون دلیل کرد، آن سهم را بفروشید. برای مثال شما سهمی را به قیمت ۱۳۰ تومان خریده‌اید و انتظار داشتید ظرف مدت دو سال به قیمت ۲۷۰ تومان برسد؛ اما بعد از گذشت شش ماه قیمت سهم به‌یک‌باره شروع به افزایش کرد و به قیمت ۴۹۰ تومان رسید. حالا وقت آن رسیده احتیاط کنید. یک حد زیان برای خود تعیین کنید. مثلاً اگر قیمت سهم نسبت به بیشترین قیمت خود در هفته، ۱۰ درصد کاهش یافت آن را بفروشید. به این صورت اگر قیمت شروع به کاهش کند و شما علتی برای آن پیدا نکنید و به عدد ۴۵۰ برسد، شما بلافاصله اقدام به فروش سهم خواهید کرد.
 • هزینه‌ها و بدهی‌های خود را در حداقل ممکن نگه‌دارید و هیچ‌وقت برای سرمایه‌گذاری در بورس از کسی پول قرض نگیرید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم که نکات این مقاله را در یک برگ کاغذ بنویسید و مدام با خود تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود. مطمئن هستیم با رعایت این نکات و آموزش مداوم عملکرد بهتری نسبت به عمده سرمایه‌گذاران در بورس خواهید داشت. پس همچنان ارتباط خود را با مدیرمالی حفظ کنید و آموزش‌های بعدی ما را دنبال نمایید.

منبع: مدیرمالی

 

 

3 دیدگاه دربارهٔ «یا اقتصاد را بفهمید یا برای همیشه با بورس خداحافظی کنید»

 1. سایت بسیار خوبی دارید ممنون از اموزش بسیار ارزشمند ی که به صورت رایگان ارائه می شود

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.