مثل بقیه نباشید و بازبینی سبد سهام را فراموش نکنید! (درس دهم)

بازبینی سبد سهام

مثل بقیه نباشید و بازبینی سبد سهام را فراموش نکنید!

خب… اگر تا به حال تکالیفتان را به درستی انجام داده باشید، حالا شما پرتفوی‌تان را تشکیل داده‌اید. پرتفوی با ۲ سهم مختلف. (منظور ما از پرتفوی هما سبد سهام است). حالا نوبت به بازبینی سبد سهام رسیده است.

یک پیشنهاد فوق‌العاده مهم و حیاتی: بعد از تشکیل سبد سهام، آن را فراموش نکنید.

سرمایه گذاری در سهام نیازمند بازدیدهای دوره‌ای است تا شما را مطمئن کند که همه‌چیز خوب پیش می‌رود. آیا هنوز هم با سرمایه گذاری‌تان در آن شرکت‌ها راحت هستید و از آن لذت می‌برید؟ آیا قیمت سهام و ارزش پرتفوی شما به شکل معناداری بالا یا پایین رفته است؟ در کل وضعیت بازار چگونه است؟

دلایل قانع کننده دیگری برای سرمایه گذاری در سهام (درس چهارم)

آیا یکی از سهام شما خیلی تغییر کرده است؟

تصویر کنید که شما سال گذشته سهام شرکت فرضی سمپل را برای پرتفوی‌تان خریده‌اید. از آن زمان سهام شما، تقریباً ۱۰۰% رشد کرده و قیمتش دو برابر شده است. به‌این‌ترتیب، اگر شرکت سمپل در آن زمان ۱۰% از پرتفوی شما را تشکیل داده باشد، اکنون ممکن است ۱۸% از پرتفوی شما را به خود اختصاص دهد. از منظر مدیریت ریسک، این میزان ممکن است درصد بسیار بزرگی برای یک سهم در پرتفوی باشد (فارغ از اینکه اصلاً این سهم متعلق به چه شرکتی است).

بنابراین شما با یک تصمیم روبه‌رو هستید:

آیا باید تعدادی از سهام این شرکت را بفروشید تا مجدداً نسبت سهم این شرکت در پرتفوی‌تان به میزان قبلی خود بازگردد؟

فروش ممکن است اقدامی غیرعقلانی به نظر برسد. درنهایت، سهام شرکت سمپل به روند صعودی خود ادامه می‌دهد؛ اما از منظر مدیریت ریسک، این کار اقدامی درست است. هیچ سهمی تا ابد صعودی باقی نخواهد ماند و هر چه که یک سهم بخش بزرگ‌تری از پرتفوی شما را تشکیل دهد، تأثیر بیشتری هم بر عملکرد کل پرتفوی و سودآوری شما خواهد داشت (این عبارت را مجدداً به یاد بیاورید که: «تمامی تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید»). اگر قیمت آن کاهش یابد، می‌تواند کل پرتفوی شما را با خود به پایین بکشد و زیان بزرگی را برای شما به‌جا بگذارد.

در بورس همه‌ چیز تغییر می‌کند، شما چرا تغییر نمی کنید؟ (درس آخر)

سرمایه گذارانی که به مدیریت اثربخش ریسک پرتفوی‌شان اهمیت می‌دهند، مقدار کافی از سهامی که به‌شدت رشد کرده است را می‌فروشند و از پولی که از فروش آن به دست می‌آورند، استفاده می‌کنند تا سهام شرکت‌هایی را بخرند که قیمتشان کاهش یافته است و وقت خرید سهامشان فرارسیدهاست. پرتفوی‌تان را همیشه متنوع نگه‌دارید!

نکته اصلی آن است که هیچوقت بازبینی سبد سهام خود را فراموش نکنید و به طور مرتب (برای مثال هر سه ماه یک بار) آن را مورد بررسی قرار دهید و سهامی که شرایط خوبی ندارند از پرتفوی خود خارج کنید!

اما راه بهتر بازبینی سبد سهام چیست؟

فروختن سهمی که قیمت آن افزایش یافته است (حتی فروختن بخشی از آن) شما را وادار به پرداخت کارمزد فروش و مالیات می‌کند که در حدود ۱% از قیمت فروش سهم است؛ بنابراین اگر می‌خواهید سهم شرکت سمپل را همچنان در پرتفوی خود نگه دارید و کارمزد و مالیات هم پرداخت نکنید، یکی از بهترین راه‌های ممکن، آوردن سرمایه جدید به بازار بورس است. زمانی که شما پول اضافی دارید و قصد دارید آن را وارد بازار بورس کنید، بهتر است از آن برای بازبینی سبد سهام و همگن کردن پرتفوی و خرید سهام سایر شرکت‌ها استفاده کنید. شما مجبور نیستید حتماً سهام شرکت سمپل را بفروشید، بلکه با خرید سهام شرکت‌های دیگر می‌توانید وزن سهم شرکت سمپل را در پرتفوی‌تان کاهش دهید و پرتفوی خود را متعادل کنید.

اولین سهم خود را بخرید اما وصلت با آشنایان را فراموش نکنید! (درس هفتم)

این فرآیند را بازبینی مجدد پرتفوی یا بازبینی سبد سهام می‌نامند که می‌تواند در دوره‌های زمانی مشخص اتفاق بیفتد (مثلاً هرماه یا هر سه ماه یا بیشتر) و یا زمانی انجام شود که نسبت یکی از سهام در پرتفوی شما خیلی بزرگ می‌شود (مثلاً ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از آن میزانی که شما برای آن در نظر گرفته بودید)

(پایان درس دهم دوره آموزشی آشنایی با سهام)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همینطور با اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
محمد رضا
4 years ago

با سلام
ببخشید، من این قسمت رو متوجه نشدم:
« تصویر کنید که شما سال گذشته سهام شرکت فرضی سمپل را برای پرتفوی‌تان خریده‌اید. از آن زمان سهام شما، تقریباً ۱۰۰% رشد کرده و قیمتش دو برابر شده است. به‌این‌ترتیب، اگر شرکت سمپل در آن زمان ۱۰% از پرتفوی شما را تشکیل داده باشد، اکنون ممکن است ۱۸% از پرتفوی شما را به خود اختصاص دهد.»

چطوری از ۱۰% می رسه به ۱۸%؟