بیل گراس: سلطان صندوق های اوراق قرضه

بیل گراس: سلطان صندوق های اوراق قرضه

بیل گراس (ویلیام اچ. گراس): سلطان صندوق های اوراق قرضه

بیل گراس (Bill Gross) را با عنوان «پادشاه اوراق قرضه» در جهان می‌شناسند. او مدیر پیشروی صندوق اوراق قرضه در جهان است. آقای گراس بنیان گذار و مدیر خانواده اوراق قرضه PMICO بود. او نخستین مدیر پرتفویی بود که در سال ۱۹۹۶ به خاطر سهم مهمش در ترویج دانش تحلیل پرتفوی و اوراق قرضه به خانه مشاهیر انجمن تحلیل گران اوراق بهادار با درآمد ثابت (FIASI) وارد شد. گراس در پاسخ به تغییرات بازار بسیار سریع بود و توانایی او در تغییر سریع رویکرد سرمایه گذاری، یکی از خصوصیات مهم او به حساب می‌آمد.

در جولای ۲۰۰۵، نیکول بولاک از SmartMoney مشاهده خود را از نحوه کار بیل گراس این‌طور بیان کرد: «گراس خودش را با شرایط بازار تطبیق نمی‌دهد، بلکه آن را تغییر می‌دهد! دیدگاه‌های او در بازار اوراق قرضه به‌طور گسترده‌ای توسط سرمایه گذاران حرفه‌ای و عموم سرمایه گذاران در سراسر جهان دنبال می‌شود.» در سپتامبر ۲۰۱۴، او شرکت PIMCO را ناگهان ترک کرد و به گروه Janus ملحق شد.

جس لیورمور : سلطان بلامنازع دنیای سفته بازی

گفتنی است گراس در سال ۱۹۴۴ در میدل تاون از ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد.

زندگی شخصی بیل گراس

گراس فارغ‌التحصیل روانشناسی در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه دوک است. بخشی از تحصیلات «غیررسمی» او شامل گذراندن دوره‌ای تابستانه در لاس‌وگاس برای حرفه‌ای شدن در بازی کردن بلک جک می‌شد. بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، به‌عنوان افسر نیروی دریایی بر روی یک ناوشکن در سواحل ویتنام مشغول به خدمت شد. بعد از ارتش، گراس به دانشکده مدیریت رفت و مدرک MBA خود را در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه کالیفرنیا گرفت. او همچنین مدرک گواهینامه تحلیلگری مالی (CFA) را در حالی دریافت کرد که به‌عنوان تحلیلگر سرمایه گذاری در شرکت Pacific Mutual Life در لس‌آنجلس بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۸ کار می‌کرد. آخرین سمت او در این شرکت از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ به‌عنوان دستیار نایب‌رئیس بود که اوراق بهادار با درآمد ثابت را مدیریت می‌کرد. بعدازآن گراس بزرگ‌ترین شرکت مدیریت اوراق بهادر با درآمد ثابت در جهان را با نام شرکت مدیریت سرمایه گذاری پاسیفیک (PIMCO)، تأسیس کرد و تا سپتامبر سال ۲۰۱۴ به‌عنوان مدیرعامل و مدیر امور سرمایه گذاری در این سمت مشغول به کار بود.

روش سرمایه گذاری بیل گراس

در یک تفسیر در اکتبر سال ۲۰۰۵، هنری کی. تو (Henry K. To)، سردبیر نشریات مالی، نوشت که: «بیل گراس عقیده دارد سرمایه گذاری موفق در درازمدت (چه اوراق قرضه چه سهام) بر روی دو اصل اساسی توانایی ایجاد چشم‌اندازی بلندمدت و داشتن ترکیب ساختاری صحیح در پرتفوی خود طی زمان تکیه دارد.»

گراس این اصول بنیادین را این‌گونه توصیف می‌کند که سرمایه گذاران باید یک پیش‌بینی سه تا پنج سال داشته باشند تا این پیش‌بینی میان‌مدت آن‌ها را مجبور کند به درازمدت فکر کرده و از «شمشیر دو لبه ترس و طمع» دوری کنند. او به‌طور واضح بیان می‌کند که «احساساتی نظیر ترس یا طمع می‌توانند هر سرمایه گذار یا مدیر شرکتی را متقاعد کند که دقیقاً کاری اشتباه را در دوره‌های زمانی غیر عقلائی بازار انجام دهد.»

کارل ایکان: جنگجوی خستگی‌ناپذیر دنیای بورس

گراس استدلال می‌کند «آن‌هایی که در شناخت اجزا و عناصر ساختاری معادله سرمایه گذاری (تخصیص دارایی، متنوع سازی، رابطه ریسک و بازده و هزینه های سرمایه گذاری) شکست می‌خورند، بیش ازآنچه تصور می‌کنند راه را برای سرمایه گذاران داناتر هموار کرده و دارایی های خود را از دست می‌دهند.»

فیلیپ فیشر: فیلسوف تکرار نشدنی دنیای سرمایه گذاری

برخی کتاب‌های بیل گراس عبارت‌اند از:

  • «بیل گراس در سرمایه گذاری» نوشته ویلیام اچ. گراس (۱۹۹۸)
  • «همه‌چیزهایی که شما راجع به سرمایه گذاری شنیده‌اید و غلط هستند! چگونه از بازار پررونق پیش رو سود ببریم» نوشته ویلیام اچ. گراس (۱۹۹۷)
  • «سلطان اوراق قرضه: رازهای سرمایه گذاری از شرکت بیل گراس» نوشته تیموتی میدلتون (۲۰۰۴)

نقل‌قول‌های مهم بیل گراس

یافتن بهترین شخص یا بهترین شرکت برای سرمایه گذاری پولتان یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های مالی است که خواهید گرفت.

آیا واقعاً به سهام خاصی علاقه‌مند هستید؟ ۱۰ درصد یا حتی نسبت بیشتری از پرتفوی خود را به آن اختصاص دهید. برای ایده‌های خود ارزش قائل شوید… ایده‌های خوب سرمایه گذاری نباید با متنوع سازی به دست فراموشی سپرده شوند.

نبوغ بیل گراس، از میز بازی تا دنیای پیشرفته اوراق قرضه، شامل شناخت، کمی سازی و بازی با ریسک است. (تیموتی میدلتون در کتاب پادشاه اوراق قرضه)

بیل اغلب به‌عنوان پیتر لینچ بازار اوراق قرضه شناخته می‌شود؛ اما بر اساس طول عمر و اندازه دارایی‌های تحت مدیریتش، بهتر است پیتر لینچ را به‌عنوان بیل گراس بازار سهام در نظر بگیریم. (جک مالوی، از شرکت Lehman Brothers، ۱۹۹۶)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دوازده =