تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس: نرخ بهره بانکی چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟ (درس سوم)

تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس به چه شکل بر سرمایه شما اثر می گذارد؟

تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس چیست؟ اگر با توجه به سناریوهای مختلف نرخ بهره بانکی، سبد سهام خود را آماده کنید می‌توانید از سرمایه‌تان در برابر رکودهای بازار محافظت کنید و در زمان رونق بازار عملکرد مطلوبی داشته باشد. حالا وقت آن رسیده که یکی تفاوت‌های اصلی سرمایه گذاران موفق را از بازنده‌های بورس بشناسید. سرمایه گذاران بزرگ و موفق می‌دانند چه موقع از چه سناریویی استفاده کنند!

در ادامه به بررسی تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس و سهام شرکت ها می‌پردازیم اما لطفاً جملات بالا را دوباره بخوانید و کمی به آن فکر کنید!

در زمان افزایش نرخ سود سپرده های بانکی باید به چه بخش‌هایی توجه کنید؟

اگر بانک مرکزی نرخ سود سپرده های بانکی را افزایش دهد، تعمداً رشد اقتصادی را کند کرده است. این کار تاثیر شدیدی بر بازار بورس و سهام دارد، چراکه کاهش رشد اقتصادی منجر به کاهش رشد سودآوری و درنتیجه قیمت های پایین‌تر سهام می‌شود. از طرفی افزایش نرخ بهره باعث می‌شود سرمایه‌داران، دارایی‌های خود را به بانک منتقل کنند تا از این طریق سود بیشتری دریافت کنند و این باعث کاهش نقدینگی در بورس و رکود بازار سهام می‌شود. در چنین شرایطی چگونه می‌توانید از پرتفوی‌تان محافظت کنید؟ پاسخ آن است که بر روی صنایعی باید تمرکز کنید که درآمدهای آن‌ها به رونق و رکود اقتصاد وابستگی شدید ندارد. زمانی که سرمایه شما ۱۰ درصد کاهش یابد، چه چیزهایی را خواهید خرید؟

ما چند پیشنهاد برای شما داریم:

شرکت های تولیدکننده اقلام ضروری و همین‌طور شرکت های دارویی می‌توانند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری باشند.

خوشبختانه حتی در شرایط اقتصادی بحرانی نیز من و شما عادت مسواک زدن دندان‌ها و شستشوی بدن خود را ترک نمی‌کنیم. البته در چنین شرایطی ممکن است دیگر هنگام مراجعه به داروخانه گران‌قیمت‌ترین شامپو یا خمیردندان موجود را نخریم و به حداقل رضایت دهیم. به همین علت پیش‌بینی می‌شود سهام شرکت های تولیدکننده این اقلام، در شرایط سختی، عملکرد بهتری خواهند داشت. به‌علاوه مردم مریض می‌شوند و چه در شرایط رکود اقتصادی باشیم و چه رونق اقتصادی، مجبور به تهیه دارو هستند؛ بنابراین شرکت های دارویی نیز معمولاً عملکرد باثباتی دارند.

در زمان کاهش نرخ سود سپرده های بانکی باید به چه بخش‌هایی توجه کنید؟

در مقابل اگر بانک مرکزی به شکل مستمر نرخ سود سپرده های بانکی را کاهش دهد، تعمداً به دنبال سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی است. چراکه با این کار نقدینگی را از بانک ها به سمت بازارهایی نظیر بازار بورس هدایت می‌کند. در این زمان، ممکن است شما بخواهید که پرتفوی‌تان را برای سرمایه گذاری در شرکت هایی تغییر دهید که مستقیماً از رشد اقتصادی سود خواهند برد.

در چنین شرایطی طلا و مسکن بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند

همان‌طور که در درس دوم از این دوره آموزشی گفته شد زمانی که بازار با رونق همراه است، انتظار می‌رود تورم اندکی افزایش پیدا کند؛ بنابراین در شرایط تورمی بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری بازار طلا و مسکن است. خوشبختانه امکان سرمایه گذاری در این بازارها با سرمایه اندک نیز امکان‌پذیر است. برای سرمایه گذاری در بازار سکه طلا، قراردادهای آتی سکه در بازار بورس گزینه مناسبی است؛ اما ورود به این بازار نیاز به دانش کافی دارد که لازم است قبلاً آن را بیاموزید. همین‌طور برای سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز می‌توانید شرکت های بسیاری را در بورس پیدا کنید که مستقیم یا غیرمستقیم با این بازار در ارتباط هستند و رونق بازار مسکن تاثیر مستقیم بر این شرکت ها می‌گذارد.

(پایان درس سوم دوره آموزشی آشنایی با نرخ بهره بانکی)

منبع: مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری درباره تاثیر نرخ بهره بانکی بر بورس دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
6 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
علی امامی
Reply to  مهدي طاهريان
6 months ago

سلام و وقت بخیر
در شرایط تورمی کالاهای فیزیکی میتونن ارزششون رو در برابر تورم حفظ کنند. به همین دلیل گزینه های بهتری نسبت به نگهداشتن پول نقد هستند
موفق باشید

علی امامی
Reply to  مهدي طاهريان
6 months ago

سلام و وقت بخیر
این موضوعات رو در وب سایت به طور مفصل هم در دانشنامه و هم آموزشهایی که به مباحث اقتصادی مربوط میشه توضیح دادیم.
لطفا در سایت جستجو کنید.
موفق باشید

علی امامی
Reply to  مهدي طاهريان
6 months ago

سلام و وقت بخیر
قرارداد آتی سکه در حال حاضر در بورس معامله نمیشه. ابزاری بود که سالها قبل برای سرمایه گذاری استفاده میشد.
موفق باشید

مهدي طاهريان
6 months ago

سلام.
ممكنه با چند مثال موضوعات رشد اقتصادي، رونق و ركود رو به زبان ساده توضيح بدين؟

مهدي طاهريان
6 months ago

سلام
چرا در شرايط رشد، طلا و مسکن بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند؟

wpDiscuz