تورم چیست؟ آیا می دانید تورم یعنی چه و منظور از آن چیست؟ (درس اول)

تورم چیست

تورم چیست ؟ تورم چقدر بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟

آیا تابه‌حال پدربزرگتان برایتان تعریف کرده که در روزگاران «خوش» گذشته یک پرس چلوکباب بازار ۵ ریال بوده است؟ خوب این به علت ارزان بودن اجناس در گذشته نیست. بله علت آن تورم است. تورم چیست ؟ تورم قیمت هر چیزی از قیمت غذای موردعلاقه شما تا هزینه یک باک بنزین، میزان پس‌انداز شما برای دوران بازنشستگی و انتظارات شما از قیمت سهام در بورس را تغییر می‌دهد.

مدیریت تورم: چگونه می توان تورم را مدیریت کرد؟ (درس چهارم)

تورم

اما بگذارید ببینیم واقعاً تـورم چیست.

تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت ها. این تعریف به معنای آن است که با گذر زمان، تورم باعث می‌شود که قیمت اکثر کالاها و خدمات افزایش یابد. اگرچه ممکن است قیمت برخی از آن‌ها ثابت و گاهی کاهش بیابید اما متوسط و میانگین قیمت همه کالاها و خدمات درنتیجه تـورم افزایش خواهد داشت. نرخ تـورم هرچقدر هم که کم باشد، بازهم برای همه ناخوشایند است. چراکه باعث می‌شود شما نتوانید برای آینده اتان برنامه‌ریزی کنید. برای مثال وقتی ندانید قیمت کالاهای اساسی و همین‌طور هزینه‌های زندگی در ده یا بیست سال آینده چه مقدار خواهد بود، چطور می‌توانید برای آن دوران برنامه‌ریزی کنید؟ آیا درآمد فعلی شما با نرخ تورم رشد خواهد کرد؟ آیا با در نظر گرفتن میزان درآمد و پس‌انداز فعلی شما، آیا بیست سال آینده، همچنان قادر به پرداخت هزینه‌ها و مخارج زندگی‌تان خواهید بود؟ اگر قرار است در آینده‌ای نزدیک بازنشسته شوید، چه درآمدهایی خواهید داشت؟

تورم موجب می‌شود شما هیچ دیدگاه روشنی در مورد مخارج و درآمدهای آتی خود نداشته باشید و نتوانید به‌درستی برنامه‌ریزی کنید و درصورتی‌که کنترل آن از دست دولت خارج شود، اوضاع روزبه‌روز وخیم‌تر خواهد شد.

مقابله با تورم: چگونه از تورم پیشی بگیریم و آن را شکست دهیم؟ (درس آخر)

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ به عبارتی علت به وجود آمدن تـورم چیست؟

خب، به‌عنوان‌مثال بیایید نگاهی به یک مدل ساده بیندازیم…

لطفاً درس بعدی را بخوانید…

(پایان درس اول دوره آموزشی تورم چیست)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
6 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
امیر
3 years ago

با سلام
ممنون از مطالب مفیدتون.
با تشکر

مصطفی
4 years ago

آخرین سوال و تمام
در چه شرایطی شرکت(الزام پیدا می کند)می تواند تجدید ارزیابی انجام بدهد تا مشکلاتشان حل شود}{“:»>؟
مثلا همین زمین که در سال ۱۳۲۰ به قیمت ۵۰ تومن بوده و امسال ۹۰۰ تومن است آیا موظف به تجدید ارزیابی هستیم و چرابعضی ها انجام نمی دهند
باز هم ممنون دوستتون دارم شدید

مصطفی
Reply to  مدیرمالی
4 years ago

من واقعا ممنونم خیلی محبت کردین من از دور دستتون رو می بوسم