تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر در سرمایه گذاری: برنامه ای هوشمندانه برای سرمایه گذاری (درس سوم)

میانگین هزینه ثابت مستمر

تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر در سرمایه گذاری چه کاربردهایی دارد؟

اگر از هر سرمایه گذار حرفه‌ای در بورس بخواهید دشوارترین کاری را که هر روز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند به شما معرفی کند، احتمالاً خواهد گفت که پیش‌بینی قیمت کف و قیمت سقف سهام شرکت ها در بازار سخت‌ترین کار ممکن است. اگرچه تلاش برای زمان‌بندی بازار، استراتژی بسیار زیرکانه‌ای است، بااین‌حال خرید در پایین‌ترین قیمت و فروش در اوج قیمت تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل است که بسیاری از حرفه‌ای‌های دنیای بورس پیشنهاد می‌کنند تا از تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر در سرمایه گذاری استفاده کنیم.

تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر چیست؟

تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر گرچه ممکن است مفهومی پیچیده را یدک بکشد، اما در حقیقت کاربرد ساده‌ای دارد و تکنیک بسیار مفیدی است. این تکنیک بیان می‌کند که هنگام خرید سهام به‌جای تمرکز بر کف و سقف قیمت و یافتن زمان مناسب برای خرید سهم می‌توان کل بودجه‌ای که قصد دارید در سهام شرکت سرمایه گذاری کنید به چند قسمت مساوی تقسیم کنید و هر ماه با آن بخش از بودجه هر تعداد از سهام شرکت را که قادر به خرید هستید، خریداری کنید. درواقع میانگین هزینه ثابت مستمر بیانگر فرآیند خرید یک مقدار ثابت از یک سهم خاص و با یک برنامه زمانی منظم، بدون توجه به قیمت آن سهم است.

فرضیه بازار کارا در مدیریت مالی: آیا می‌توان بر بازار بورس غلبه کرد؟ (درس ششم)

به‌این‌ترتیب زمانی که سهام شرکت در محدوده کف قیمت معامله می‌شود، شما قادرید با آن بخش از بودجه خود تعداد سهام بیشتری بخرید و طبعاً خریدوفروش سهام در سقف قیمتی به این معناست که شما با آن بخش از بودجه خود مالک تعداد کمتری سهم خواهید شد. حال بعد از چند ماه که شما همه بودجه موردنظر خود را برای خرید سهام شرکت مصرف کردید، می‌توانید میانگین‌گیری کنید و میانگین هزینه ثابتی که صرف سرمایه گذاری در سهام کردید، محاسبه کنید. این تکنیک باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری زیاد در یک سهام خاص در زمان اشتباه می‌شود.

اما یک مثال قابل فهم از تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر

اجازه دهید تا با یک مثال این تکنیک را با هم مرور کنیم. فرض کنید شما ده میلیون تومان سرمایه اضافی دارید که می‌خواهید آن را سرمایه گذاری کنید. دو میلیون تومان آن را به سرمایه گذاری در صندوق اختصاص می‌دهید و هشت میلیون باقی‌مانده را هم به ده قسمت مساوی تقسیم کرده و تصمیم می‌گیرید در ده سهم مختلف سرمایه گذاری کنید. حالا با هشتصد هزار تومان می‌توانید یکجا تعداد ۱۶۰۰ عدد سهام شرکت فرضی شناسا را بخرید یا از تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر کمک بگیرید.

تعادل ریسک و بازده در سرمایه گذاری: حقایقی که کمتر کسی به شما خواهد گفت! (درس اول)

برای استفاده از این تکنیک شما هشتصد هزار تومان را به ۴ قسمت تقسیم کرده و هر ماه دویست هزار تومان در سهام شناسا سرمایه گذاری می‌کنید. ماه اول که قیمت هر سهم ۵۰۰ تومان است، ۴۰۰ سهم، ماه دوم که قیمت هر سهم ۴۰۰ تومان است، ۵۰۰ سهم و ماه سوم و چهارم که قیمت هر سهم ۲۵۰ تومان است، شما ۸۰۰ سهم می‌خرید. با این ترتیب در پایان ماه چهارم شما صاحب ۲۵۰۰ سهم شرکت شناسا خواهید بود، نه ۱۶۰۰ سهم!

همان‌طور که دیدید یک ماه ممکن است با قیمت بالا بخرید و ماه بعد به خاطر قیمت کمتر، سهام بیشتری خریداری کنید. در مثال بالا میانگین قیمت هر سهم ۳۲۰ تومان است و استفاده از این تکنیک به شما کمک کرد تا خود را در برابر خرید سهام در زمانی نامناسب بیمه کنید.

این تکنیک همچنین برای افرادی هم که سرمایه زیادی برای شروع ندارند اما می‌توانند مقادیر اندکی را به صورت منظم و مستمر سرمایه گذاری کنند، مفید است. به این طریق شما می‌توانید ماهانه سرمایه‌ای در حدود صد هزار تومان برای سرمایه گذاری در سهام یا صندوق‌های سرمایه گذاری کنار بگذارید.

به خاطر داشته باشید که تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر در دوره افت یا رکود بازار از زیان شما جلوگیری نمی‌کند، امّا در بهره‌برداری در زمان رشد در دراز مدّت بسیار مؤثر است.

تنوع بخشی پرتفوی: دستورالعملی کاربردی برای تنوع بخشی (درس دوم)

(پایان درس سوم دوره آموزشی آشنایی با مفاهیم مالی)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

2 thoughts on “تکنیک میانگین هزینه ثابت مستمر در سرمایه گذاری: برنامه ای هوشمندانه برای سرمایه گذاری (درس سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 8 =