آیا می دانید پس انداز ماهانه شما چقدر است؟

پس ‌از آن‌که خود را به طور کامل شناختید و تصمیم خود را برای سرمایه گذاری در بورس گرفتید، اولین چیزی که به آن احتیاج دارید پول است. آیا قرار است ارثیه بزرگی به شما برسد تا سرمایه گذاری در بورس را شروع کنید؟ آیا به اندازه کافی پس انداز ماهانه دارید؟ آیا اصلاً برنامه خاصی برای پس انداز ماهانه خودتان دارید؟

پس باید سال‌های طولانی منتظر بمانید! چالش اصلی شما در این مرحله، فراهم کردن پول برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های سرمایه‌ گذاری‌تان است. حال این پول را از کجا بیاورید؟ راه اول به پس انداز ماهانه ختم می‌شود.

بسیاری از سرمایه گذاران دارایی‌های خود را به‌دقت بررسی می‌کنند تا ببینند کدام‌یک از آن‌ها، بازده پایینی دارد؟ آیا ممکن است دارایی‌های به‌دردنخور و بی‌استفاده را فروخت تا پول حاصل از فروش آن‌ها را در سهام با بازده بالاتر سرمایه گذاری کرد؟ همچنین ممکن است بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های شما در حساب‌جاری بانک انباشته‌شده که تا مدت‌ها نیازی به این میزان پول نقد در حسابتان نداشته باشید. پس بهتر است این مقدار پول را در دارایی مفیدتری مثل سهام سرمایه گذاری کنید.

 اما تبدیل دارایی‌ها به یکدیگر تنها راه تأمین پول موردنیاز برای سرمایه گذاری نیست. شما حتماً جایی کار می‌کنید و منبع درآمدی دارید. اگر هزینه‌های ماهانه خود را از درآمدهایتان کم کنید، آنچه را که باقی می‌ماند (البته اگر چیزی باقی بماند!)، پس انداز ماهانه شماست و می‌توانید تحت شرایطی سرمایه گذاری کنید.

اگر هنوز نمی‌دانید که چه منابع درآمدی دارید یا هزینه‌های شما چقدر است، پس سریع اقدام کنید و یک برگ کاغذ و یک خودکار بردارید و صورتحساب جریانات نقدی خود را تهیه کنید. صورتحساب جریانات نقدی ورود و خروج پول به‌حساب شما را کنترل می‌کند، درواقع مشخص می‌کند ماهانه شما چقدر درآمد و چقدر هزینه داشته‌اید. اگر میزان درآمد شما هزینه‌هایتان بیشتر باشد خالص درآمدتان مثبت است و می‌توانید آن را سرمایه گذاری کنید و ثروت خود را بیشتر کنید. حالا اگر خالص درآمدتان منفی باشد یعنی هزینه‌های شما بیشتر از درآمدتان است، حتماً لازم است آموزش‌هایی در مورد افزایش مهارت‌های مدیریت پول و کاهش هزینه ببینید! (معمولاً از صورتحساب جریانات نقدی برای شرکت ها استفاده می‌شود نه افراد عادی، اما همه ما باید یک صورتحساب جریانات نقدی داشته باشیم.)

در زیر به شما نشان می‌دهیم که چگونه جریانات نقدی خود را محاسبه و تحلیل کنید. گام نخست برای این کار، تهیه صورت‌حساب جریانات نقدی است. پس بیایید با هم به سه سؤال مهم زیر پاسخ دهیم:

 • پول از چه منابعی به دست شما می‌رسد؟ لازم است تمامی پول‌هایی که به حسابتان می‌آید لیست کنید. برای مثال حقوق ماهانه، سود بانکی سپرده‌ها، سود سهام یا کرایه‌خانه دریافتی از مستأجر از موارد درآمدی به‌حساب می‌آیند.
 • پول از چه راه‌هایی از دست شما می‌رود؟ هر نوع مخارجی که دارید با دقت یادداشت کنید و تمامی هزینه‌های خود را لیست کنید. بهتر است هزینه‌های خود را به دو دسته هزینه‌های ضروری و هزینه‌های غیرضروری تقسیم کنید. هزینه‌های غیرضروری، هزینه‌هایی هستند که حتی اگر آن‌ها را حذف کنید، تأثیر مهمی بر زندگی شما نمی‌گذارند. سعی کنید این لیستی که تهیه می‌کنید همه‌ی هزینه‌ها را شامل شود. هزینه‌هایی مثل کرایه ماشین، قبض آب و برق منزل، اقساط وام یا بیمه عمر، هزینه‌های خوراک و پوشاک و بسیاری هزینه‌های دیگر.
 • در پایان ماه چقدر پول برایتان باقی ماند؟ اگر درآمدهایتان بیشتر از هزینه‌هایتان شود، می‌توانید آن را در بورس سرمایه گذاری کنید. مهم نیست که این پول کم است یا زیاد. حتی اگر کم هم باشد بازهم آن را سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری مداوم و مستمر بهتر از سرمایه گذاری نکردن است.

سرمایه گذاری مداوم و مستمر هر چند اندک، بهتر از سرمایه گذاری نکردن است.

اگر هم هزینه‌هایتان بیشتر از درآمدهایتان است، باید کمربندتان را سفت‌تر ببندید. هزینه‌های غیرضروری‌تان را حذف کنید، سعی کنید درآمدتان را افزایش دهید و تا خالص درآمدتان مثبت نشده، برای سرمایه گذاری در بورس عجله نکنید. کنار بایستید و صبر کنید!

شاید محاسبه همه‌ی هزینه‌های ماهانه کار آسانی نباشد. یک‌راه ساده‌تر استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری شخصی است که روی گوشی موبایل نصب می‌شوند و نسخه‌های رایگان بسیاری در اینترنت موجود است. لطفاً عبارت «نرم‌افزار حسابداری شخصی برای موبایل» را در گوگل جستجو کنید.

حالا چطور صورتحساب جریانات نقدی را تهیه کنیم؟

گام نخست: درآمدهایتان را در جدولی لیست کنید.

جدول (۱) به شما کمک می‌کند تا درآمد خود را به‌درستی محاسبه و لیست کنید:

درآمدها

مبلغ ماهیانه

مبلغ سالیانه

درآمد حاصل از حقوق کاری
سود سهام و سپرده بانکی
درآمد حاصل از اجاره دادن مغازه
سایر درآمدها
مجموع درآمدها

گام دوم: هزینه‌هایتان را مشخص کنید و در جدولی بنویسید.

می‌توانید از جدول (۲) به‌عنوان راهنمای عملی برای این کار استفاده کنید.

هزینه‌ها و مخارج

مقدار ماهیانه

مقدار سالیانه

هزینه اجاره خانه یا مغازه
قبض آب و برق و تلفن
خوراک
پوشاک
بیمه عمر و سلامت
هزینه خودرو و رفت‌وآمد
تفریح و خوش‌گذرانی
اقساط وام
مالیات
کمک به خیریه
سایر موارد
مجموع مخارج و هزینه‌ها

گام سوم: صورتحساب جریانات نقدی خود را تهیه کنید.

تقریباً به آخر راه رسیده‌اید، کافی است با استفاده از اطلاعات جدول (۱) و (۲) صورتحساب خود را تهیه کنید.

 

مقدار ماهیانه

مقدار سالیانه

مجموع درآمدها (جدول ۱)

مجموع مخارج و هزینه‌ها (جدول ۲)

خالص درآمد

آیا خالص درآمد شما مثبت است؟ به دنیای بورس خوش‌آمدید!

نکته: صورتحساب جریانات نقدی فقط برای سرمایه گذاری در بورس کاربرد ندارد. بلکه این صورتحساب درواقع نشان‌دهنده عملکرد مالی شماست و مثبت یا منفی بودن خالص درآمد وضعیت مالی شما را مشخص می‌کند.

گام نهایی: یافته‌های خود را تحلیل کنید.

نتایج به‌دست‌آمده در جداول بالا را موردبررسی قرار دهید. برای این کار سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 • چگونه می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید؟ آیا سرگرمی، علاقه یا مهارتی دارید که بتوانید از طریق آن برای خود درآمدی ایجاد کنید؟ چرا مهارت‌های خود را دیگران آموزش نمی‌دهید تا پول بیشتری درآورید؟
 • چه هزینه‌هایی را برای شغل فعلی‌تان پرداخت می‌کنید؟ اگر ارتقاء بیابید آیا همچنان این هزینه‌ها را می‌پردازید؟ اگر شغل یا محل کارتان را عوض کنید چه؟
 • کدام‌یک از هزینه‌هایتان را می‌توانید حذف کنید یا کاهش دهید؟
 • آیا هزینه‌هایتان را به هزینه‌های ضروری و هزینه‌های غیرضروری تقسیم کردید؟
 • آیا می‌توانید مخارجتان را با مخارج ارزان‌تر جایگزین کنید؟ مثلاً از شرکتی که اینترنت ارزان‌تری ارائه می‌کند سرویس خود را تهیه کنید؟

توجه کنید که هرچقدر بتوانید درآمد خود را بیشتر و هزینه‌ها را کمتر کنید، بهتر است و موفق‌تر خواهید بود. در مقاله “روش پاکت‌نامه‌های پر از پول در حسابداری شخصی!” با یک روش کاربردی برای مدیریت هزینه ها و افزایش پس انداز ماهانه آشنا می‌شوید.

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

14 دیدگاه دربارهٔ «پس انداز ماهانه با یک روش ساده»

 1. سلام و درود.
  مقاله خیلی خوبی بود. من از سال ۷۴ تا به حال از صورت حساب جریانات نقدی استفاده میکنم و حتی نرم افزاری حسابداری شخصی هم (تحت اکسل ) برای این کار درست کرده ام.

 2. من در سایتی خوندم از هر درامدی که به دستمان می رسد درهمان لحظه اول ۱۰ درصد ان را در حسابی پس انداز نمائیم ۱۰ درصد هر درامد را -واین کار را انجام میدهم وان حساب را در حکم نبود ، فرض نموده ام و به ان اصلا دست نمی زنم توصیه میکنم کسانی که مثل من درامد پائینی دارند و مستاجر هستند این رویه را رعایت نمایند با انجام دستورپرداخت بانکی در تاریخ معین مثلا زمان واریز یارانه ، سیستم بانکی ۱۰ درصد را برداشت و یا هرمبلغ که خودتان بخواهیدبرداشت کرده و درحسابی دیگر نگه می دارد وشما می بینید که توانسته اید پس انداز کنید .این کار را حتماًانجام دهید .

 3. سلام رسول عزیز
  توصیه سرمایه گذاری به شما بدون شناخت وضعیت مالی و میزان ریسک پذیری شما غیراخلاقی و غیر اصولی است.
  پیشنهاد میکنیم از هیچ کجا به این شکل مشورت نگیرید.
  با آرزوی موفقیت برای شما

 4. سلام . لطفا با توجه به وضعیت بازار و اقتصاد فعلی راهنمایی کنید : ۱٫ در کجا سرمایه گذاری کنیم؟ . ۲٫ آیا خرید ارز خوب است ؟

 5. سلام هادی عزیز
  ممنونیم که مدیرمالی رو دنبال میکنید
  ما دوره های آموزشی متعدد و همینطور مقالات زیادی رو برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس منتشر کرده ایم
  جهت مطالعه این آموزشها از منو بالا روی دوره های آموزشی و مقالات آموزشی کلیک کنید
  با آرزوی موفقیت برای شما

 6. سلام و ممنون از آموزش بسیار خوب شما
  چنانچه مقدور است در خصوص سرمایه گذاری در بورس هم آموزش ارائه فرمائید.

 7. سلام یاسر عزیز
  ممنون که مدیرمالی رو دنبال می کنید.
  و سپاس بابت توضیحات و توصیه های انگیزاننده شما
  با آرزوی موفقیت برای شما

 8. با سلام.مقاله کاربردی و خوبی بود وخیلی شیوا و روان وکاربردی بیان شده است. این روش واقعا کارایی داره.من خودم از سال۸۸ که اولین سال کاریم بود تا به حال از همین روش استفاده می کنم و از همون اول سال این بودجه بندی رو انجام میدم وسعی میکنم تا آخر سال بهش پایبند باشم. خوبیش اینه که شما از همون اول سال متوجه میشین که حدودا چقدر در انتهای سال وهرماه پس انداز داشته باشین و برای پس اندازش برنامه ریزی کنین.از دوسال پیش هم پولهای اضافی(پس اندازی که براش هیچ برنامه ای ندارم) رو توی بورس سرمایه گذاری کردم البته چون بدون هیچ آموزشی وارد بورس شدم نتونستم سودی هم ببرم و فقط تا الان تونستم اصل پولم رو حفظ کنم. به دوستان هم توصیه میکنم قبل از ورود به بورس هم آوزش ببینن واطلاعاتشون رو بالا ببرن و هم انتظاراتشون رو از بورس برای خودشون مشخص کنن . با تشکر از
  مدیرمالی

 9. سلام پروین عزیز
  خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بود و سپاسگزاریم که مدیرمالی رو دنبال میکنید.
  با ارزوی موفقیت برای شما

 10. مقاله خیلی خوبی بود. من تا به حال از صورتحساب جریانات نقدی استفاده نکرده بودم ولی الان متوجه اهمیتش شدم. خیلی ممنونم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.