سود نقدی سهم را انتخاب کنیم یا افزایش قیمت آن را؟

سود نقدی

سهامداران به دنبال چه نوع سودی هستند؟ سود نقدی یا افزایش قیمت؟

اگر شما سری به بانجی جامپینگ توچال بزنید و از کسی که خود را از ارتفاع به پایین پرتاب کرده، بپرسید چرا این‌همه هیجان و استرس به خود وارد کردی؟ می‌گوید: تجربه‌ای لذت‌بخش است، شما هم امتحان کنید! حالا اگر از کسی که از بالای برج میلاد به پایین پریده، بپرسید چرا این کار را کردی؟ می‌گوید: چون یک نفر من را به پایین هل داد! اما این مثال چه ارتباطی با سود نقدی سهام دارد؟

سرمایه‌گذاری در سهام هم به همین شکل است، شما هم نباید در سهامی که چیزی از آن نمی‌فهمید سرمایه‌گذاری کنید. حتی اگر یک مشاور مالی، شمارا ترغیب به خرید سهمی کرد، از او بخواهید تا برای شما توضیح دهد که چرا آن سهم برای شما مناسب است؟ آیا با اهدافتان هم‌خوانی دارد؟ اگر مشاورتان ازخودراضی است و جوابتان رو به‌درستی نمی‌دهد، مشاورتان را عوض کنید، نترسید و به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در سهام، مسیری برای رسیدن به اهدافی مشخص است. ابتدا اهداف خود را مشخص کنید و بعد به سراغ سهام بروید. در مرحله نخست باید مشخص کنید که اهدافتان میان‌مدت است یا بلندمدت. اگر اهدافتان برای یک یا دو سال آینده است، این مقاله را رها کنید و به سراغ آموزش‌های دیگر بروید، چراکه پیش‌ازاین (در اینجا) به شما توضیح دادیم اگر هدفتان کوتاه‌مدت است، به بورس نزدیک نشوید.

چگونه بدانیم که زمان فروش سهام فرا رسیده است؟

در گام بعدی لازم است مشخص کنید که قصد دارید سود سرمایه‌گذاری‌تان را یکجا دریافت کنید یا کم‌کم و به‌مرورزمان؟ در این مقاله به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم.

اگر قصد دارید سود خود را یکجا دریافت کنید…

سهمی را بخرید که پیش‌بینی می‌کنید قیمت آن افزایش می‌یابد! سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند سودشان را یکجا دریافت کنند معمولاً کمتر به بازده‌های نقدی سالیانه توجه می‌کنند و عمدتاً در سهامی سرمایه‌گذاری می‌کنند که بیشتر سود سالانه شرکت صرف راه‌اندازی پروژه‌های جدید می‌شود، نه تقسیم بین سهامداران. برای مثال این گروه دوست دارند سهمی را امروز به قیمت ۱۷۰ تومان بخرند و هفت سال دیگر آن را ۹۴۰ تومان بفروشند. البته سود اندکی هم هرسال به‌عنوان سود نقدی دریافت می‌کنند. اصولاً اولین دلیلی است که سرمایه‌گذاران در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، همین است.

اگر قصد دارید سود خود را کم‌کم دریافت کنید …

در سهامی سرمایه‌گذاری کنید که سود نقدی بالایی به سهامدارانش پرداخت می‌کند. برخی سرمایه‌گذاران دوست دارند جریان مداومی از درآمد داشته باشند، به همین خاطر سهام شرکت‌هایی را می‌خرند که هرسال ۴۰ یا ۵۰ درصد سود شرکت به‌صورت نقدی بین سهامداران تقسیم می‌شود. این گروه شرکت‌ها که سود نقدی بالایی پرداخت می‌کنند، برنامه‌ای برای راه‌اندازی پروژه‌های جدید یا تولید محصولات متنوع دیگر ندارند و تمرکزشان بر روی پروژه‌های قدیمی‌شان است و لذا نقدینگی بالایی دارند و پول اضافه را بین سهامدارانشان تقسیم می‌کنند.

کدام سهام ارزش خریدن را دارد؟

فرق بین بازده نقدی سهام با سود بانک یا اوراق مشارکت چیست؟

این دو را باهم اشتباه نگیرید. بیشتر شما با سود بانک آشنایی دارید. چون از کودکی پول خود را در بانک‌ها پس‌انداز کردید و ماهیانه مبلغی را به‌عنوان سود دریافت کرده‌اید؛ اما سودی که بانک به شما می‌دهد با بازده سهام چه فرقی می‌کند؟ درواقع تفاوت اصلی در نوع سرمایه‌گذاری‌هاست. وقتی شما در بانک پس‌انداز می‌کنید، پول خود را به بانک قرض داده‌اید و بانک تعهد کرده مبلغی را به‌عنوان حداقل سود تضمینی به شما پرداخت کند؛ اما وقتی سهام می‌خرید، مالک بخشی از شرکت شدید. در جلسات و مجامع شرکت می‌کنید، اعضای هیئت‌مدیره و مدیران را انتخاب می‌کنید و مدیران به نمایندگی از شما شرکت را اداره می‌کنند. در پایان سال اگر فعالیت‌های شرکت سودآور بود، درصدی را به‌عنوان بازده نقدی میان سهامداران تقسیم می‌شود؛ اما تضمینی برای پرداخت این بازده وجود ندارد.

پس لازم است مشخص کنید کدام‌یک از انواع سهام برای شما مناسب‌تر است. سهامی که آینده رو به رشدی دارد؟ یا سهامی که پیش‌ازاین به‌اندازه‌ای رشد کرده است که حالا بتوان از محصولات و میوه‌های شیرینش لذت کافی برد؟ (برای مطالعه بیشتر در ابن رابطه مراجعه کنید به: چگونه با خرید سهام سود می‌کنید؟)

چهار دلیل اصلی برای عدم پرداخت سود سهام به سهامداران توسط شرکتهای بورسی

پاسخ شما به این سؤالات، نوع سرمایه‌گذاری را مشخص خواهد کرد.

منبع: مدیرمالی

0/5 (0 نظر)

One thought on “سود نقدی سهم را انتخاب کنیم یا افزایش قیمت آن را؟

  1. علی پور says:

    سلام و تشکر بابت مطالب خوب سایت شما من به شخصه ترکیبی از هر دو را میپسندم یعنی انتخاب سهم شرکتی که با درامدش هم بتونه سود نقدی پرداخت کنه و هم سرمایه گذاری های توسعه کار و درامدی داشته باشه به نظر بنده شرکتی برای هر دو برنامه منظمی داشته باشه مدیرییت قوی و پویایی داره شرکتی که بتونه هر ساله حد اقل ۲۵ درصد از درامدش را به سهامدار به صورت نقدی پرداخت کنه و بقیه را در طرح های توسعه درامد زا برای سهامدارش ببره از نظر من یک شرکت ایده ال هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =