چرا فهم ترازنامه شرکت برای همه سرمایه گذاران مهم است (درس دوم)

فهم ترازنامه شرکت

چرا فهم ترازنامه شرکت این‌قدر اهمیت دارد؟

درک اهمیت فهم ترازنامه شرکت خیلی ساده است. فرض کنید شما بدهی زیادی داشته باشید: یک وام دانشجویی سنگین، وام خرید خانه با اقساط زیاد، بدهی ۲۰۰۰۰۰۰ تومانی به خواهر بزرگتان و تعهدی برای تعمیر مازراتی عمویتان چون با آن تصادف کرده‌اید (همان‌طور که می‌دانید، مازراتی ماشین ارزانی نیست).

و بگذارید این‌طور ادامه بدهیم که دارایی های شما هم خیلی نیست. کامیپوتری که دارید خیلی قدیمی شده است و شاید بتوانید آن را در بازار ۵۰۰۰۰۰ تومان آب کنید، گوشی موبایلتان هم در حقیقت واقعاً “گوشی هوشمند” است و تنها کاری که می‌کند فرستادن پیام و زنگ زدن است، کمد لباستان دو جفت شلوار جین و ۵ عدد تی‌شرت دارد و کل چیز ارزشمندی که در کشوی‌تان دارید یک کارت هدیه ۱۰۰۰۰۰ تومانی است که در روز تولدتان هدیه گرفته‌اید… همین و بس.

استفاده از اهرم مالی در شرکت های بورسی با چه هدفی انجام می‌شود؟ (درس آخر)

خب، حالا شما خودتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ بیشتر مردم خواهند گفت که شما هیچ پیشرفتی ندارید و اگر به کسی رسیدید و از او خواستید به شما پول قرض بدهد، آن‌ها یک ریال هم به شما نخواهند داد. با خودتان صادق باشید: آیا خودتان حاضرید به چنین فردی پول قرض بدهید؟

خب، همین قضیه برای یک شرکت نیز صدق می‌کند. اگر ترازنامه شرکت همین داستان را روایت می‌کند (بدهی زیاد، دارایی کم)، همان جواب را نیز خواهد گرفت. شرکت هیچ پیشرفتی ندارد و هیچ سرمایه گذار یا بانکی به آن یک ریال هم نخواهد داد.

به همین دلیل است که فهم ترازنامه شرکت اهمیت دارد. ترازنامه حاوی اطلاعات بسیار مهمی است که سرمایه گذاران هوشمند قبل از اینکه هرگونه تصمیمی برای خرید سهام جدیدی بگیرید، ابتدا ترازنامه شرکت را موردبررسی دقیق و موشکافانه قرار می‌دهند و با وضعیت فردی که ما در بالا شرح‌حالش را برای شما تعریف کردیم، مقایسه می‌کنند و درنهایت تصمیم می‌گیرند به سراغ مؤلفه‌های دیگر برای ارزیابی شرکت بروند یا همان‌جا آن را رها کنند و ب شرکت دیگری برای سرمایه گذاری تمرکز کنند.

چند نکته در رابطه با حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شرکتهای سهامی (درس پنجم)

حالا رفتار عاقلانه این سرمایه گذاران هوشمند را با افراد ناآگاهی مقایسه کنید که در گروه‌های مجازی فیسبوک و تلگرام به دنبال سیگنال‌های احمقانه خرید هستند و بدون اینکه حتی یک‌بار نگاهی به ترازنامه شرکت بیندازند تصمیم به خرید سهام شرکت ها می‌کنند.

امیدواریم که به اهمیت فهم ترازنامه شرکت پی برده باشید. در درس‌های آینده با مثالی واقعی ترازنامه یک شرکت را با هم بررسی می‌کنیم و اجزای آن را تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

(پایان درس دوم دوره آموزشی فهم ترازنامه با عنوان فهم ترازنامه شرکت)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

1/5 (1 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مصطفی
4 years ago

سلام و درود خدمت دوستان
مدیر مالی به هنگام تهیه تراز آزمایشی چگونه با توجه به استاندارد های حسابداری از مانده حسابهای خود دفاع کند