پنج تله‌ای که روانشناسی سرمایه گذاری شما را در آن‌ها گیر می‌اندازد

روانشناسی سرمایه گذاری

پنج تله‌ای که روانشناسی سرمایه گذاری شما را در آن‌ها گیر می‌اندازد

اینکه تصور کنیم سرمایه گذاران موجودات کاملاً منطقی هستند و همه تصمیمات مالی خود را صرفاً بر اساس منطق و تفکر می‌گیرند، تصور جالبی است؛ اما حقیقت این است که در هنگامی‌که تصمیم می‌گیریم پول خود را کجا سرمایه گذاری کنیم، احساسات نقش پررنگی ایفا می‌کنند و به همین دلیل توجه به روانشناسی سرمایه گذاری بسیار مهم است.

بر اساس جدیدترین گزارش روانشناسی سرمایه گذاری گروه مالی BMO از هر سه نفر سرمایه گذار تنها یک نفر به‌طور کامل به تجزیه و تحلیل سهام تکیه دارد و فقط ۲۸ درصد از سرمایه گذاران توانایی غلبه بر احساساتشان را دارند. برای آن‌هایی که راه را برای احساسات خود باز می‌کنند تا بر تصمیم‌گیری‌هایشان اثر بگذارد خوش‌بینی، پیش‌بینی و اعتمادبه‌نفس احساساتی هستند که به‌طورمعمول برای آن‌ها پیش می‌آید.

به‌طورکلی، مجموعه‌ای شناخته‌شده از تله‌های مربوط به روانشناسی سرمایه گذاری، سرمایه گذاران را تشویق می‌کنند تا منطق خود را به زباله‌دانی بیندازند. از ویژگی‌های شخصیتی یک فرد گرفته تا خستگی، تأثیر آب‌وهوا و احساسات برای سرمایه گذاران نوسانات زیادی ایجاد می‌کنند. آن‌هم درست زمانی که می‌خواهند راجع به پولشان تصمیم‌گیری عاقلانه‌ای داشته باشند.

ما در اینجا به پنج مورد از اصلی‌ترین موانع احساسی که ممکن است منطق شما را از زمین بازی خارج کند اشاره و توصیه‌هایی می‌کنیم که چگونه آن را در زمین بازی نگه دارید:

اولین تله روانشناسی سرمایه گذاری: سوگیری نسبت به اتفاقات اخیر

سوگیری نسبت به اتفاقاتی که اخیراً رخ داده است یکی از اصلی‌ترین منابع تأثیرگذار خارجی است که روی انتخاب‌های ما اثرگذار است. هر چیزی که به‌تازگی توجه ما را به خود جلب کرده درهرصورت به‌طور طبیعی در ذهن ما ماندگار می‌شود. حتی اگر به‌صورت اتفاقی یک‌بار رخ داده باشد، ما خودمان را متقاعد می‌کنیم که احتمال دارد دوباره رخ دهد.

تنوع بخشی سبد سهام، از حرف تا عمل

این روش در سرمایه گذاری که با عنوان “تعقیب بازده” یا Chasing returns شناخته می‌شود، به این موضوع اشاره دارد که عمده سرمایه گذاران در کوتاه‌مدت، سهامی را که عملکرد ضعیفی دارند رها می‌کنند و به دنبال سهامی می‌روند که اخیراً عملکرد درخشانی داشته است. این رویکرد کوتاه‌مدت در بازار سهام ممکن است باعث شود سرمایه گذاران سهام فعلی خود را ارزان بفروشند و سهام دیگر را گران بخرند و بعد از گذشت مدت‌زمانی نتایج معکوس شود.

پس همیشه قبل از اینکه هیجان‌زده برای خرید سهام شرکتی اقدام کنید به این فکر کنید که آیا موفقیت‌های اخیر سهام شرکت باعث این تصمیم شما شده یا عملکرد بلندمدت آن؟

دومین تله روانشناسی سرمایه گذاری: زیان گریزی نزدیک بینانه

زیان گریزی نوعی بیماری است که مدت‌ها توسط روانشناسان حوزه تحریک رفتار موردبررسی بوده است. این پدیده به کوته‌نظری اشاره دارد و سرمایه گذاران را وادار می‌کند تا سهامی را که زیان ده بوده‌اند، برای سالیان متمادی نگه داشته و نفروشند. به این امید که آنچه را از دست داده‌اند مجدداً به دست آورند. این رفتار پیامدهای ناگواری داشته و موجب افت بازده سبد سرمایه گذاری شما می‌شود.

از طرفی زیان گریزی می‌تواند سرمایه گذاران را تحریک کند تا سهام سودده خود را خیلی زود به فروش برسانند، چراکه ترس دارند سودشان را از دست بدهند. این رفتار پتانسیل کسب سود را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه افزایش دفعات معامله را به دنبال دارد که این عاملی در پایین آمدن بازده سرمایه گذاری به دلیل افزایش هزینه معاملات است.

چهار تیپ شخصیتی سرمایه گذاران در بورس: شما جزو کدام دسته از سهامدارانید؟

سومین تله روانشناسی سرمایه گذاری: اطمینان بیش‌ازحد یا فرا اعتمادی

همان‌قدر که مادرتان ممکن است به شما چیزی قبولانده باشد مثلاً خوش‌تیپ‌ترین یا زیباترین فرد روی کرده زمین هستید که حقیقت ندارد، احتمالاً فکر می‌کنید که خودتان هم یک استعداد درخشان سرمایه گذاری هستید، اما نیستید. انتقال بی‌ملاحظه پول از حساب‌های بانکی به حساب کارگزاری و خریدوفروش سهامی که تحت تأثیر همین طرز تفکر بی‌جا و غلط است (تحقیقات نشان می‌دهد که مردان در دست بالا گرفتن توانایی‌های خود مستعدتر از زنان هستند) منجر به زیان‌های بزرگی می‌شود.

اگر دوست دارید در بورس رفتاری عاقلانه داشته باشید باید یک ارزیابی واقع‌گرایانه از دانش و توانایی‌های شخصی خود در مورد سرمایه گذاری در بورس داشته باشید. به عبارتی باید به این سؤال پاسخ دهید که آیا می‌توانید تصمیمات استوار و فکر شده‌ای بر اساس تحقیقات قبلی داشته باشید؟

و اگر شما هنوز تلاش می‌کنید تا در آسمان بلند اعتمادبه‌نفستان پرواز کنید، یک اتفاق بد را در موقعیتتان ایجاد می‌کنید. از خودتان بپرسید که اگر شما همه‌چیز را ببازید، چگونه نجات پیدا خواهید کرد؟

چهارمین تله روانشناسی سرمایه گذاری: رفتار گله‌ای در بازار بورس

تصمیم بزرگی است که بخواهید در خلاف جهت آب شنا کنید اما بعضی وقت‌ها باید این کار را بکنید. به‌منظور جلوگیری از رخداد اتفاقات مشابه برای شما، نیاز است که روی دیدگاه‌های خودتان تمرکز کنید. مطالعه و تحقیق نمایید، موقعیت بی‌نظیر سرمایه گذاری خودتان را در نظر بگیرید و نسبت به منابع جدید اطلاعات انعطاف‌پذیر باشید. بدون توجه به اینکه چقدر ممکن است در انجام این کار تنها باشید.

اصول اخلاقی مدیریت دارایی: طبقه‌بندی و مدیریت معاملات

توجه کنید که بسیاری از فعالان بازار بورس هیچ‌دانشی برای انتخاب و خرید سهام ندارند و صرفاً دنباله‌رو کسانی هستند که در کانال‌ها و گروه‌های بورسی به اسم ارائه سیگنال خرید، سهام بنجل خود را با سود می‌فروشند.

پنجمین تله روانشناسی سرمایه گذاری: استدلال غلطی که هزینه‌اش غرق شدن بیشتر است

وقتی‌که یک تصمیم بد گرفته‌اید، در انگیزه‌های دفاع از خودتان یک نکته اساسی و اولیه وجود دارد. سرمایه گذارانی که به‌اشتباه اقدام به خرید یک دارایی بد کرده‌اند، به‌جای بی‌خیال شدن، با استدلال‌هایی غلط به ماهی گیری ادامه می‌دهند، با این تصور که دریا ناگهان پر از ماهی خواهد شد؛ اما اگرچه اعتراف به تصمیم غلط سخت و ناراحت‌کننده است، برای جلوگیری از ناراحتی‌های بیشتر، اگر سهام شما در حال غرق شدن است، باید آن را رها کنید قبل از اینکه خودتان هم غرق شوید!

تفکر غلط پشت ایده غرق شدن این است که مردم سعی می‌کنند از زیان خود جلوگیری کنند، به این خاطر است که اقرار به‌اشتباه برای آن‌ها به‌شدت سخت است؛ اما به خاطر داشته باشید که حفظ یک تعهد احساسی به یک سرمایه گذاری بد هرگز هوشمندانه نیست. به‌جای آن، این را در نظر بگیرید که پولی که شما در این اقدام ریسکی از دست می‌دهید ممکن است در یک فرصت سودمندتر به کارتان بیاید.

روانشناسی انسان‌ها غول بی شاخ و دمی است و سرمایه گذارها به‌اندازه نفر بغل‌دستی‌شان ممکن است قربانی ضعف ذاتی خود شوند؛ اما این هزینه بیشتری برایشان در بر خواهد داشت. آگاهی از این تله‌های روانشناسی، قدم اول برای کنار گذاشتن آن‌هاست.

آیا شما تابه‌حال یکی از این خطاها را مرتکب شده‌اید؟ داستانتان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

5/5 (1 نظر)

2 thoughts on “پنج تله‌ای که روانشناسی سرمایه گذاری شما را در آن‌ها گیر می‌اندازد

 1. سید رضا says:

  سلام وقت شما بخیر ممنون از مقاله خوبتون
  بله من یکبار در این تله روانشناسی گیر افتادم
  دوستم گفت که سهام فلان شرکت را بخر
  در بازده یکماهه سهام را در کف خریدم ولی در بازده سه ماهه ارزش در بالا بود
  ودر بازده یکساله
  سهام به اوج رسیده بود و درحال حاضر
  مرتب در حال سقوط کردن است
  و حالا در تله دیگر گیر افتادم
  اینکه صبر کنم تا ضرر جبران شود یا رهایش کنم

  • مدیرمالی says:

   سلام
   اگر سهم مورد اشاره و قیمت خریدتون رو اعلام میکردید بهتر میشد راهنماییتون کرد
   لازمه ببنید ارزش واقعی سهم چقدره و آیا تو سود هستید یا نه؟
   اگر سهم ارزشمندی رو دارید ممکنه این افت قیمت مقطعی باشه و دوره اصلاحی خودش رو پشت سر میگذاره
   و اگر تو سود هستید و نمیخواید اضطراب زیادی رو تحمل کنید میتونید سهمتون رو بفروشید
   یک خیال آسوده و راحت بیشتر از میلیاردها تومن ارزش داره
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − یک =