پول درآوردن: درآمدهای شرکت های بورسی (درس پنجم)

درآمدهای شرکت

پول درآوردن: درآمدهای شرکت های بورسی

خب، حالا که ما با صورتحساب های مالی آشنا شده‌ایم، اجازه دهید هدف وجودشان را مرور کنیم. به خاطر بسپارید درحالی‌که مردم ممکن است به دلایل زیادی سرمایه گذاری کنند، اما هدف واحدشان همیشه یکسان است: پول درآوردن، در غیر این صورت به کاری که آن‌ها می‌کنند، “خیریه” می‌گویند. آن ها به دنبال شناخت درآمدهای شرکت هستند.

یکی از راه‌های اصلی که یک سرمایه گذاری در سهام درآمد کسب می‌کند از طریق سود سهام است. این‌ها پرداخت های منظمی هستند که بیشتر (ولی نه همه) شرکت ها به سهامداران خود پرداخت می‌کنند. شرکتی که سود سهام منظم و خوبی پرداخت می‌کند یک سرمایه گذاری جذاب به حساب می‌آید.

دستورالعمل ثروت آفرینی در بورس (درس اول)

ولی پول لازم برای پرداخت سود سهام به سهامداران از کجا می‌آید؟

سؤال خوبی است و حالا به موردی می‌رسیم که بیشتر از همه نظارت و تحلیل شده است: درآمدهای شرکت های بورسی.

درآمد سودی است که یک شرکت به دست می‌آورد. درآمد برای پرداخت سود سهام، همچنین خیلی موارد دیگر، مثل تحقیق و توسعه، خرید سایر شرکت ها و حقوق مدیران شرکتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درآمد شرکتهای بورسی به این خاطر بیشتر از هر چیز دیگری مهم است چون آن‌ها نشان‌دهنده آن است که یک شرکت چطور عمل می‌کند.

پس یک شرکت واقعاً چگونه عمل می‌کند؟

حالا و درحالی‌که درآمدهای شرکت های بورسی ممکن است به شدت مورد موشکافی قرار گیرند، ولی آن‌ها به‌خودی‌خود حرفی برای گفتن ندارند. اگر شرکتی سود زیادی را اعلام کند، ممکن است فقط به این خاطر باشد که شرکت از نظر اندازه بزرگ است. چیزی که ما واقعاً می‌خواهیم بدانیم این است که یک شرکت به نسبت اندازه‌اش چقدر سود به دست آورده است.

بدین منظور، ما فقط به سود شرکت نگاه نمی‌کنیم. بلکه ما به سود به ازای سهم توجه می‌کنیم. این نسبت خوب و کوچک با نام EPS شناخته می‌شود و محاسبه آن آسان است. فقط کافی است میزان سود شرکت را از صورتحساب سود و زیان شرکت بردارید و آن را بر تعداد سهم های منتشر شده تقسیم کنید. تمام! حالا عددی در اختیار دارید که به شما می‌گوید هر سهم شرکت چقدر سود داشته است.

و یک چیز خوب در این مورد آن است که شما حتی مجبور نیستید این کار را خودتان انجام دهید. محاسبه این عدد و گزارش آن در صورتحساب های مالی برای شرکت ها یک امر عادی محسوب می‌شود. در واقع این کار به شکل یک خدمت رایگان و ارزشمند به سهامداران فعلی و سهامداران احتمالی آینده انجام می‌شود.

آیا می‌دانید چطور می‌توان رشد شرکت های بورسی را پیش‌بینی کرد؟ (درس آخر)

پس آیا من فقط باید به دنبال شرکت های با EPS بالا باشم و آن‌ها را بخرم؟

این‌قدرها هم آسان نیست. برای اینکه به مثال کیک خودمان برگردیم، قنادهای زیادی وجود دارند که به دنبال بهترین ترکیب برای کیک خود می‌گردند. اگر شما چیزی راجع به یک ترکیب فوق‌العاده شنیده باشید، این احتمال وجود دارد که بقیه هم این خبر به گوششان خورده باشد.

پس اگر شرکتی EPS بالا دارد، بنابراین احتمالاً همه راجع به آن اطلاع کافی دارند و درست مثل شما، آن‌ها هم خواهان خرید سهم آن می‌شوند که درنتیجه باعث افزایش قیمت سهام شرکت می‌شود.

پس بهتر است به‌جای سؤال قبل این سؤال را بپرسید: آیا قیمت سهام نسبت به میزان سودآوری شرکت منطقی و مناسب است؟

و پاسخ به این سؤال منجر به آشنایی با نسبت دیگری می‌شود که حتی از قبلی هم مهم‌تر است: نسبت قیمت به سود یا P/E.

این نسبت به شما خواهد گفت که آیا سهام نسبت به درآمدهایش بسیار گران و یا نسبتاً ارزان است. پس همان‌طور که یک سرآشپز ماهر می‌داند، بهتر است شما هم به‌جای گران خریدن، ارزان بخرید.

خب، پس همه‌اش همین بود دیگر نه؟ فقط به دنبال P/E پایین باشم و بخرم، بخرم، بخرم!

اگر ناامید نمی‌شوید، همه چیز دوباره پیچیده‌تر می‌شود. بله یک EPS بالا خوب است و P/E پایین هم خوب است. ولی اگر سایر شرکت ها نسبت های بهتری داشته باشند چه؟

این، جایی است که سروکله مقایسه پیدا می‌شود. شما باید به سایر شرکت ها در یک بخش صنعتی مشابه نگاهی بیندازید و ببینید که نسبت های آن‌ها چگونه است؟ اگر شرکتی نسبت P/E پایین داشته باشد ولی هر شرکت دیگری در همان صنعت هم از P/E پایین برخوردار باشد، خب شاید کل این بخش از صنعت به یک دلیلی ارزان است! اما چه دلیلی؟

یافتن ارزش ذاتی یک شرکت (درس سوم)

زمان آن رسیده تا بررسی خود را جلوتر ببریم؛ اما پیش از رفتن به درس بعدی سری به مقاله “سود شرکت و نسبت قیمت به سود: دو مؤلفه مهم انتخاب” بزنید.

(پایان درس پنجم دوره آموزشی مقدمات ارزیابی شرکتها)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری درباره درآمدهای شرکت دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

5/5 (1 نظر)

2 thoughts on “پول درآوردن: درآمدهای شرکت های بورسی (درس پنجم)

 1. Msol says:

  سلام من به سایت tsetmcرفتم و P/E نمادها رو دریک صنعت مقایسه کردم ولی بعضی از نمادهایی که این نسبت در آنها بالاتر بود خرید و فروش سهام در آنها بالاتر و حتی صف خرید داشتند و سود روزانه سهامشون بالاتر بود

  • علی امامی says:

   سلام و وقت بخیر
   P/E از تقسیم قیمت بر سود هر سهم به دست می آید و به دو شکل محاسبه میشود. شکل اول محاسبه از تقسیم قیمت فعلی سهم بر eps سال گذشته سهم محاسبه میشود و به آن Trailing P/E گفته میشود. در سایت tsetms در قسمت P/E به این شکل محاسبه میشود. یعنی قیمت فعلی بر eps دوره قبل تقسیم میشود و در سایت اعلام میشه. اما P/E به شکل دیگری هم محاسبه میشود و اینکه در فرمول، پیش بینی سال اینده eps قرار میگیرد و به این نوع از P/E Forward P/E گفته میشود. ممکن است eps سال قیب 100 تومان و قیمت فعلی سهم 2000 تومان باشد و پیش بینی شود که سهم سال آینده 400 تومان برای هز سهم سود بسازد. در اینصورت p/e سهم در سایت tsetmc برابر با 20 است ولی اگر eps پیش بینی سال آینده را در فرمول قرار دهیم، p/e برابر با 5 میشود.
   علت اینکه میبینید p/e برخی سهم ها بالاست و قیمت هم رو به بالاست شاید این موضوع باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 1 =