چرخه ها و حباب ها (درس سوم)

حباب ها و بحران های اقتصادی

چرخه ها و حباب ها

اما حباب های سرمایه گذاری چه؟ آن‌ها به چرخه های تجاری بسیار نزدیک هستند، اما آیا قابل‌اجتناب هم هستند؟

این موضوع یکی از جذاب‌ترین موضوعات تاریخ اقتصاد است.

کلاً پیش‌فرض نهایی اقتصادها آن است که کسب‌وکارها و سرمایه گذاران به شکل عقلانی رفتار می‌کنند. آن‌ها بر اساس واقعیت‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند و نه بر مبنای احساسات. آن‌ها بر اساس مدها و روندها تصمیم نمی‌گیرند که بعداً برای آن‌ها پشیمانی به بار بیاورد. مطمئناً این موضوع فقط در نظریه صحت دارد و واقعیت چیز دیگری است.

حقیقت آن است که همان‌گونه که الن گرین اسپن نیز به‌وضوح بیان کرده است، مردم اغلب غیرعقلانی رفتار می‌کنند. درواقع آن‌ها بیش از آنکه به شکل عقلانی رفتار کنند، غیرعقلانی رفتار می‌کنند.

بحران ها – ما با بحران مواجه می‌شویم

 بحران های سال‌های ۱۸۱۹، ۱۸۲۵، ۱۸۳۷ و… اگر شما به سال‌های اولیه سرمایه داری نگاه کنید، با ورشکستگی بانک های بسیاری مواجه می‌شوید.

این یک دام است! (درس اول)

اکنون شما ممکن است استدلال کنید که در آن زمان نظام مالی جوان و این مشکلات ناشی از نوزادی آن بوده است.

اما مشکل اینجاست که این ورشکستگی‌ها متوقف نشدند: ۱۸۴۷، ۱۸۵۷، ۱۸۶۶، ۱۸۷۳٫٫٫ بحران ها همچنان ادامه داشتند. درواقع، زمانی که شما سه بحران سال‌های ۱۸۸۴، ۱۸۹۰ و ۱۸۹۳ را نیز اضافه می‌کنید متوجه می‌شوید که در قرن نوزدهم میلادی ۱۰ ورشکستگی بانکی و بحران مالی به وجود آمده است.

به عبارتی هر ۱۰ سال یک بحران مالی.

این موضوع اصلاً شباهتی به یک نظام پایدار ندارد؛ بلکه بیشتر شبیه به تشنج مزمن تمام‌عیار است.

خب پس این بحران های از کجا نشات می‌گیرند؟

بحران های تنها نتیجه کاهش تقاضا، افزایش بیکاری یا رکود اعتمادبه‌نفس کسب‌وکارها نیستند. بلکه این‌ها تنها مواردی هستند که به چرخه کسب‌وکار کمک می‌کنند. بحران ها روی دیگر جنب‌وجوش‌های غیرمنطقی هستند که حباب ها را به وجود می‌آورند.

… و دقیقاً حباب چیست؟

دانشنامه ویکی‌پدیا حباب اقتصادی را این‌گونه تعریف می‌کند: «حباب اقتصادی دادوستد با حجم و نرخ بسیار بیشتر از ارزش واقعی مورد معامله است». یا به زبان ساده‌تر، قیمت ها به عرش رسیده‌اند اما مردم هنوزهم مشتاقانه خرید می‌کنند…

اینکه چرا افراد این کار را می‌کنند بیشتر سؤالی مربوط به علم روانشناسی است تا اقتصاد. اقتصاددانان و سرمایه گذاران باید به سادگی بپذیرند که چنین پدیده‌ای وجود دارد و همان‌قدر که جزئی از یک اقتصاد است به چرخه های تجاری نیز مربوط می‌شود.

بزرگ‌ترین حباب و پوشش نقره‌ای آن (درس پنجم)

(پایان درس سوم دوره آموزشی حبابها و بحرانهای اقتصادی)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
زهرا
4 years ago

با سلام
از مطالب مفیدتون متشکرم