گام نخست سرمایه گذاری موفق در بورس – خودشناسی

گام نخست برای سرمایه گذاری موفق در بورس : خودشناسی

گام نخست برای سرمایه گذاری موفق در بورس : خودشناسی

همه ‌کسانی که قصد دارند وارد بازار بورس شوند یا در حال حاضر سرمایه‌ گذارانی موفق و البته گاهی ناموفق در بورس هستند، آرزو دارند ثروت زیادی را از طریق سرمایه گذاری موفق در بورس کسب کنند، حتی در رؤیاهایشان ‌همراه با دوستان یا خانواده خود به سفرهای گران‌قیمت می‌روند و در لوکس‌ترین هتل‌ها اقامت می‌کنند و اهداف و آرزوهای بسیاری برای دستیابی به یک زندگی بهتر و موفق‌تر دارند. در بازار بورس مرتباً موقعیت‌هایی به وجود می‌آید که شما می‌توانید از آن‌ها برای بهبود وضعیت مالی‌تان استفاده کنید. تنها لازم است برای دستیابی به این اهداف، نقشه‌ای داشته باشید و تکالیف درسی خودتان را به‌درستی انجام دهید. سخت نیست. اول باید خودتان را بشناسید! درواقع آگاهی کامل از موقعیت مالی خود و تعریف شفاف اهداف مالی‌تان، نخستین گام یک سرمایه گذاری موفق در بورس است.

یک مثال شاید موضوع را برایتان واضح‌تر کند. فرض کنید شما یک فرد ۵۵ ساله هستید و در آستانه بازنشستگی قرار دارید. آیا می‌دانید در سال‌های پیش رو، هزینه های پزشکی شما ممکن است، افزایش پیدا کند؟ آیا می‌دانید نقدشوندگی برخی سهام بسیار پایین است و درصورتی‌که بخواهید آن را بفروشید باید چند روز صبر کنید یا با قیمت ارزانی آن را بفروشید؟ آیا برای مخارج پیش‌بینی‌نشده، مانند درمان یک بیماری خاص، پس اندازی در بانک برای خود دارید یا همه پس اندازتان را در بورس سرمایه گذاری کرده‌اید؟

افسانه های سرمایه گذاری که ممکن است منجر به تصمیمات اشتباه شود

سرمایه گذاری موفق در بورس اصول علمی دارد نه راه میان‌بر!

آگاهی در مورد وضعیت مالی خود، به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید و درجایی سرمایه گذاری کنید که برای شما سود بیشتری داشته باشد. توجه داشته باشید که سود بیشتر لزوماً به معنی بازده بالاتر نیست! چراکه برخی مشاوران مالی، سرمایه شما را به‌طورجدی به خطر می‌اندازند و آن را در سهامی با ریسک بالا سرمایه گذاری می‌کنند تا بازده بیشتری به دست آورند، اما اگر آن سهم آن‌طور که مشاور مالی شما می‌گوید، عمل نکرد چه می‌شود؟ تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد!

پرش سه‌گام حسابداری برای سرمایه گذاری موفق!

آیا چیزی از رابطه ریسک و بازده می‌دانید؟ اگر پاسختان منفی ست پس باید به فکر شغل دیگری باشید. چراکه به‌زودی کل سرمایه خود را در بورس از دست می‌دهید و برای همیشه از دنیای بورس و سهام خداحافظی می‌کنید. مگر اینکه بدانید هرچقدر بازده یک سرمایه گذاری بیشتر باشد، ریسک آن‌هم بیشتر است. خب. پس انداز در بانک ریسک بسیار کمی دارد و شما مطمئن هستید که اگر یک‌میلیون تومان در بانک پس انداز کنید، بعد از گذشت یک سال می‌توانید یک‌میلیون تومان اولیه به همراه سود سالیانه خود را از بانک دریافت کنید؛ اما سودی که بانک به شما می‌دهد خیلی کم است و معمولاً به‌اندازه نرخ تورم یا کمی بیشتر است. (برای آگاهی بیشتر درس قانون الاکلنگ در بازار بورس از دوره آموزشی آشنایی با سهام را بخوانید.)

۱۲۳

اگر در طلا یا ارز سرمایه گذاری کنید چه؟ آیا می‌توانید اطمینان بدهید که بعد از یک سال مقداری مشخصی سود به شما تعلق می‌گیرد؟ یا قیمت طلا یا ارز افزایش می‌یابد؟ قطعاً خیر! اما اگر اتفاقی نظیر آنچه در سال ۱۳۹۱ افتاد، رخ دهد ظرف مدت کوتاهی سرمایه شما چند برابر می‌شود.

سرمایه گذاری در سهام هم به همین شکل است؛ یعنی سهام برخی شرکت‌ها ریسک بالاتر و برخی دیگر ریسک پایین‌تری دارند و هنر یک سرمایه‌ گذار موفق در آن است که رابطه بین ریسک و بازده را به‌گونه‌ای تنظیم کند که بیشترین سود را برای او داشته باشد. نه صرفاً بیشترین بازده را!

هرکسی که بگوید سود شما را در بورس تضمین می‌کند دروغ می‌گوید!

این امر تنها زمانی محقق می‌شود که شما موقعیت مالی خود را به‌درستی بشناسید و اهداف مالی خود را به‌صورت شفاف بر روی یک برگه کاغذ یا در موبایل یا کامپیوتر خود نوشته و ثبت کرده باشید.

توجه داشته باشید که شما برای موفقیت در بازار سهام و سرمایه گذاری موفق در بورس باید تعادل داشته باشید. برخی سرمایه گذاران همه سرمایه خود را در بورس سرمایه گذاری می‌کنند، حالا اگر اقتصاد با رکود مواجه شود یا بازار بورس سقوط کند، آن‌ها بخش بزرگی از ثروتشان را از دست می‌دهند. از طرفی دیگر، برخی افراد، عمده ثروت خود را در بانک پس انداز می‌کنند و درنتیجه فرصتی طلایی برای کسب سود در بازار بورس را از دست می‌دهند. نکته اینجاست که سرمایه گذاران باید بخشی از (و نه همه) سرمایه خود را در بورس سرمایه گذاری کنند.

راهنمای سرمایه گذاران: نرمش‌های ابتدایی قبل از ورود به بورس برای سرمایه گذاران تازه‌کار

یک سرمایه گذار موفق و باانضباط، برای موفقیت خود، ابتدا هزینه ها و درآمدهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را شناسایی و پیش‌بینی می‌کند و متناسب با آن‌ها، بخشی از سرمایه خود را در بانک، بخشی را در بورس، بخشی دیگر را در اوراق مشارکت و بخشی را برای خرید بیمه عمر و سایر انواع دارایی‌ها سرمایه گذاری می‌کند.

پیش از ورود به بازار بورس لازم است بدانید راز سرمایه‌ گذاری موفق در بورس ، حداقل کردن خطر از دست دادن سرمایه، از طریق سرمایه گذاری متنوع در سهام مختلف است. ما در مقاله تنوع بخشی سبد سهام، از حرف تا عمل به این موضوع به صورت مفصل پرداخته ایم.

اگر تاکنون در بورس سرمایه گذاری نکرده اید یا مدت اندکی است در این بازار مشغول به فعالیت هستید ما در دوره “آموزش بورس” گام های حیاتی و اولیه برای آغاز به کار در بازار سهام را برای شما تشریح کرده ایم.

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

5/5 (1 نظر)

8 thoughts on “گام نخست سرمایه گذاری موفق در بورس – خودشناسی

 1. majid602052 says:

  من به تازگی حدود سه روز با سایت مدیر مالی آشنا شدم. طبق برنامه و نیاز دارم مطالب را مطالعه و استفاده می کنم. تنها مشکل من در این میان اینکه مطالب سایت برای من آنقدر ساده، شفاف و قابل درک و فهم هستند که می ترسم زود تمام شوند. موفق و پایدار باشید.

  • مدیرمالی says:

   سلام مجید عزیز
   از آشنایی با شما خوشحالیم.
   مدیرمالی طی حدود یکسال فعالیت بیش از ۲۰۰ مقاله آموزشی و بیش از ۱۵۰ آموزش در بخش دانشنامه مالی منتشر کرده است.
   شما میتوانید مطابق با نیاز خود آموزشهای قبلی را مطالعه فرمایید و از سایر آموزشهای مدیرمالی که هر روز منتشر میشوند استفاده کنید
   با آرزوی موفقیت برای شما

 2. سعید says:

  با سلام و عرض ادب و احترام از شما
  از مطلب خودشناسی شما بسیار سپاس گزارم . به نظرم بهتر بود یک مقدار راه عملی مبنی بر شناسایی درامد و هزینه را مشخص بفرمایید و بهتر بود دارایی های منقول و غیر منقول در این بحث خودش شناسی مورد اشاره قرار بگیرد و آیا اصلا استفاده از تسهیلات در شرایط خودشناسی ذکر میشود یا خیر و ….

  با زهم تشکر از شما

 3. محمد says:

  با سلام و عرض خسته نباشید ، به نظرم مطلبی که منتشر کردید دربردارنده نکات بسیار مفیدی است و شاید برخی از فعالین بازار سرمایه که چندین سال از حضورش در این بازار می‌گذرد این نکات را رعایت نکنند. همان طور که اشاره کردید ابتدا هر فرد باید مشخص کند که حدوداً در چه زمانی چه میزان وجه نقد نیاز خواهد داشت، و بعد از لحاظ کردن این میزان وجه نقد، اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس نماید. با این که نقدشوندگی سهم های مختلف متفاوت است ( مثلاً سهم بانک صادرات بسیار نقدشونده تر از سهام یک شرکت کوچک فرابورسی است) اما همان طور که در متن اشاره کردید ممکن است در هنگامی که فوراً به پول نیاز دارید نتوانید سهم خود را به قیمت دلخواه بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *