۱۰ سوال بسیار مهمی که باید در مورد وضعیت مالیتان از خود بپرسید

امروز قصد داریم با شما در مورد موضوع مهمی صحبت کنیم که شاید مقدمه بسیاری از موفقیت هاست. موفقیت شغلی، موفقیت تحصیلی، موفقیت در زندگی شخصی و موفقیت مالی.

آن عامل بسیار مهم خودشناسی است. شما تا زمانی که شخصیت خود و شرایطتان را به درستی و به طور کامل نشناسید، نمیتوانید رشته تحصیلی مورد علاقه تان را پیدا کنید، شغل مناسبی به دست آورید، با مرد یا زن ایده آل‌ خود ملاقات کنید و تصمیمات درستی بگیرید که آینده مالی شما را تضمین کند.

اگر چه رشته تحصیلی، شغل و همسر ایده آل موارد مهمی به حساب می آیند اما وضعیت مالی ما از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است که معمولاً اثر قابل توجهی نیز بر موارد دیگر دارد.

شما احتمالاً نمونه هایی در دور و اطراف خود دیده اید که خانواده ای از عهده تامین هزینه های تحصیل یا ازدواج فرزندشان بر نیامده است و در سوی مقابل، خانواده ای دیگر نه تنها فرزند خود را تا مدارج بالای تحصیلی حمایت مالی کرده، بلکه برای تامین مسکن فرزندشان نیز آماده است.

به نظر شما تفاوت این دو خانواده چیست؟ (کمی به این موضوع فکر کنید)

درآمد و هزینه های ماهانه شما چقدر است؟

ممکن است در نگاه اول سطح درآمد دو خانواده دلیل توجیه کننده ای باشد. اما اشتباه است. این دلیل شاید ده یا پانزده سال قبل موجه به نظر میرسید. اما ده یا پانزده سال آینده واقعاً خجالت آور خواهد بود.

امروز وقت برنامه ریزی دقیق برای آینده مالی خود و خانواده تان است.

نخست بیایید به این چند سوال بسیار مهم پاسخ دهیم. پاسخ این سوالها مشخص میکند که وضعیت شما چقدرعالی و ایده آل یا در سوی مقابل حاد و بغرنج است. فقط هنگام پاسخ دادن به سوالهای زیر در نظر بگیرید که قرار نیست کسی شما را به خاطر پاسخ مثبت یا منفی مواخذه کند، پس صادقانه به سوالهای زیر پاسخ دهید:

 1. آخرین باری که شما یک اشتباه مالی مرتکب شدید کی بود؟ برای مثال تصمیم نادرستی که منجر به از دست رفتن پول شما شد. آیا به دلایل اتخاذ آن تصمیم اشتباه فکر کردید؟
 2. آیا میزان سپرده پس انداز شما از نرخ رشد کافی برای رسیدن به زمان بازنشستگی برخوردار است؟ شما خواه ناخواه تا سی سال آینده (کمی بیشتر یا کمتر) بازنشسته می‌شوید. برای دوره بازنشستگی که درآمد شما به شدت کاهش می یابد، چه برنامه ای دارید؟
 3. اگر فرزندی دارید، آنها دیر یا زود راهی مدرسه و دانشگاه می شوند، با درنظر گرفتن روند رو به افزایش هزینه های تحصیلی، چه برنامه ای برای آینده فرزندان خود دارید؟
 4. اگر فرد یا افرادی به شما وابسته هستند، مثلاً ازدواج کرده اید و یک فرزند خردسال دارید، آیا به فکر همسر و فرزند خود در فردای روزی که از دنیا می روید، هستید؟ زندگی آنها بدون درآمد و پس انداز قطعاً متلاشی خواهد شد… بیمه عمر و بازنشستگی شما چه پوشش هایی را برای آنها ایجاد خوهد کرد؟
 5. آیا پس انداز کافی برای اتفاقهای ضروری ولی پیش بینی نشده کنار گذاشته اید؟
 6. اگر همین امروز شغل خود را از دست بدهید، آیا توانایی دیگری برای کسب درآمد دارید؟ تا زمان پیدا کردن شغلی جدید چه برنامه ای دارید؟
 7. فکر میکنید سال آینده بزرگترین هزینه ای که باید پرداخت کنید، چیست؟
 8. فکر میکنید پنج سال آینده بزرگترین هزینه ای که باید پرداخت کنید، کدام است؟
 9. آیا درآمدهای فعلی شما کفاف هزینه هایی که یک تا پنج سال آینده پیش رو دارید می دهد؟ کفاف برنامه های مربوط به دوران بازنشستگی را چطور؟
 10. چه کارهای شرافتمندانه ای می توانید انجام دهید تا سطح درآمد خود را روز به روز بالاتر ببرید؟
ثروت خالص شما چقدر است؟

پاسخ به این سوالها همه آن چیزی نیست که شما باید در مورد حسابداری شخصی بدانید، اما اگر فرد متعهدی باشید، این سوالها تا حدود زیادی رویکرد شما را نسبت به موضوع خودشناسی مالی و حسابداری شخصی تغییر می دهد و اهمیت آن را برایتان روشن می‌کند.

ما در این درس قصد نداریم به همه این موضوعات بپردازیم. اما اگر علاقه مندید در مورد این برخی از این سوالها و توضیحات مدیرمالی بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم، مقاله آموزشی ” برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت” را بخوانید.

اما برای شروع این برنامه ریزی نخست باید خود و شرایط خود را به خوبی بشناسید. اینکه:

 • چند سال دارید؟ شرایط یک فرد ۵۵ ساله با یک فرد ۲۳ ساله کاملاً متفاوت است.
 • تنها هستید یا مسئولیت فرد یا افراد دیگری را به عهده دارید؟ شرایط یک دانشجو با مادری که مخارج دانشگاه فرزندش را برعهده دارد متفاوت است.
 • درآمدها و هزینه هایتان چقدر است؟
 • در ماه چقدر پس انداز می کنید؟
 • و…

ما در درسهای بعدی قدری عملی تر در مورد این موضوع صحبت می کنیم. شما فعلاً باید در مورد شرایط مالی خود فکر کنید و آنها را روی کاغذ بیاورید.

تکلیف شما در پایان این جلسه آن است که در یک برگ کاغذ، در سررسید یا در موبایل خود به ۱۰ سوالی که از شما پرسیدیم، پاسخ دهید. پاسخ های خود را مدام در ذهنتان مرور کنید و در صورتی که پاسختان چندان امیدوارکننده نیست، سعی کنید راه حلی برای بهبود آن بیابید. ما در این مسیر همراه شما خواهیم بود.

راه هایی هوشمندانه برای افزایش پس انداز ماهیانه

با ما همراه باشید.

شما اولین درس از دوره آموزشی ایمیلی “خودشناسی و بینش مالی شخصی”‌را مطالعه کردید،

5/5 (1 نظر)

One thought on “۱۰ سوال بسیار مهمی که باید در مورد وضعیت مالیتان از خود بپرسید

 1. علی بهاری says:

  به نظر من بهتر است مسایل اقتصادی کاربردی تر وبه زبان ساده تر بیان گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 15 =