پنج نشانه‌ اینکه شما در شغلتان بیش از حد کار می‌کنید

پنج نشانه‌ اینکه شما در شغلتان بیش از حد کار می‌کنید

بیشتر ما فکر می‌کنیم که اضافه کاری بخش مرسومی از اشتغال در قرن بیست و یکم است. درست است که از ما انتظار می‌رود بیش از گذشته کار کنیم، اما موضوع مهم آن است که قبل از خطرناک شدن اوضاع نشانه‌های آن را شناسایی نماییم. در اینجا به ۵ نشانه آنکه شما بیش از حد کار می‌کنید، اشاره می‌کنیم:

نشانه اول: حتی وقتی کار نمی‌کنید، برای استراحت کردن مشکل دارید.

مشکل در استراحت کردن به طور حتم نشانه‌ای از کار زیاد و شاید حتی افسردگی شغلی است. علت آن است که فرد باید همیشه «آماده» باشد، مثل‌اینکه در یک حالت آماده‌باش ابدی گرفتار شده تا بتواند با هرچه پیش می‌آید، مقابله کند. این موضوع به شدت برای مشاغل استرس‌زا صحیح است. مشاغلی که شامل موقعیت‌های اضطراری و اورژانسی هستند؛ اما این موضوع می‌تواند در مشاغلی که نیاز به ساعات کار طولانی دارد نیز پیش بیاید و خط جدا کننده کار و زندگی شخصی کمرنگ شود.

اگر لازم باشد که شما در ساعات غیر کاری هم در دسترس باشید، این موقعیت می‌تواند تشدید شود. شما هم ممکن است مشکلاتی در استراحت کردن داشته باشید چون اصلاً وقتی برای این کار ندارید. این مشکل اغلب دست کم گرفته می‌شود. برای کار با بیشترین بازده شما باید ساعات مشخصی را برای استراحت قرار دهید تا باتری‌تان را شارژ کنید. این بازه‌های زمانی استراحت و بازیابی به شما کمک می‌کند تا هم ذهن و هم بدنتان را سرحال کنید. استراحت برای خودتان و شغلتان ضروری است.

سه مشکل اساسی بازگشت به دانشگاه و راه‌حل این مشکلات

نشانه دوم: احساس می‌کنید که به اندازه کافی در طول روز زمان ندارید

بیشتر مشاغل شما را ملزم به کار به‌جای دو یا سه نفر می‌کنند که اغلب درنتیجه‌ی کوچک شدن شرکت‌ها این اتفاق روی می‌دهد. وقتی همکاران اخراج می‌شوند، کار آن‌ها همچنان باید انجام شود. به‌این‌ترتیب بار وظایف آنان به دوش سایر کارمندان میافتد. یک نشانه این مشکل به نسبت شدید، زمانی است که اضافه کاری تبدیل به بخشی از شغلتان می‌شود. شما احتمالاً نمی‌توانید تمام کارهایتان را در ۸ ساعت معمول انجام دهید و مجبورید بیشتر در اداره بمانید یا کارتان را به خانه ببرید.

نشانه سوم: لیست کارهایی که باید انجام دهید در حال افزایش است

شما برای سازمان‌دهی بهتر به کارهایتان تلاش می‌کنید، اما هرگز به مدیریت کامل شغلتان نزدیک هم نخواهید شد. شما روز خود را با هفت کاری که باید انجام دهید شروع می‌کنید، اما در طول روز، این لیست به ۱۲ کار افزایش پیدا می‌کند. در پایان روز ممکن است فقط ۵ تا از کارها را انجام داده باشید، اما این لیست همچنان به رشدش ادامه می‌دهد.

نشانه چهارم: احساس می‌کنید که هیچ‌وقت نمی‌توانید خود را برسانید

فرقی نمی‌کند چقدر سریع یا با بازدهی بالا کار می‌کنید، شما هرگز قادر نخواهید بود خود را با جریان دائمی کارهای اضافه، تطبیق دهید. این موضوع مخصوصاً در مورد کارمندانی صدق می‌کند که به عنوان متخصص و فرد مرجع در اداره شناخته می‌شوند، کسی که مشکلات بزرگ‌تر را علت‌یابی می‌کند و معمولاً همکاران کمتر مولد را پشتیبانی می‌نماید. شما به ندرت حس به پایان رساندن کار یا پروژه‌ای را در پایان روز، هفته و یا ماه تجربه می‌کنید. سپس با جلسات وحشتناکی روبرو می‌شوید که یا بسیار معمول هستند (یک مشکل شدید در بعضی از سازمان‌ها) یا چاره‌ای جز کاهش زمان موجود برای کار بیشتر ندارند.

پنج راه عملی که به شما کمک می‌کند توان خرید خانه را پیدا کنید

نشانه پنجم: وضعیت سلامتی‌تان رو به وخامت است

این اتفاق ممکن است به چند طریق روی دهد، شامل:

  • کاهش وزن پیداکرده‌اید و آن‌قدر استرس دارید که نمی‌توانید چیزی بخورید.
  • اضافه وزن پیداکرده‌اید و وقتی برای ورزش کردن ندارید.
  • عملکرد روزانه شما با دردهای بدون دلیل متعدد همراه است.
  • پزشکتان گزارش افزایش فشارخون خطرناکی را داده است.
  • داروهای زیادی مصرف می‌کنید تا در طول روز دوام بیاورید.
  • حتی روزهایی که کار نمی‌کنید هم خسته هستید.
  • به هیچ‌چیزی (خانواده، دوستان، تفریح) علاقه ندارید تنها به این دلیل که حوصله آن را ندارید.

نتیجه‌گیری

همه این‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که کارتان بسیار فشرده می‌شود و هیچ‌وقتی برای انجام کار دیگر نمی‌ماند. وقتی به نقطه‌ای می‌رسد که اضافه کاری با علائم فیزیکی بروز می‌کند، زمان آن است که دست نگه‌دارید. هر فردی تقریباً در هر شغلی دوره‌ای از کار کردن اضافی را تجربه می‌کند، اما هیچ‌کس با این وضعیت دائمی (کار زیاد) نمی‌تواند با خوشبختی زندگی کند. اینجا، زمان آن می‌رسد که با بالادستی‌ها صحبت کنید، یا در بدترین حالت، به دنبال شغل جدید باشید.

منبع: مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *