#10118 پاسخ

مدیرمالی
سرپرست کل

سلام سپهر عزیز. خیلی خوشحالیم که با شما مجدد هم صحبت شدیم.
متاسفانه عکسی که به اون استناد کردید، نمایش داده نشد. اما مشکلی نیست. ما به وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کردیم و متوجه شدیم که شما در مورد چی صحبت میکنید. پی دونه دونه به سوالات شما پاسخ میدیم.

نخست در مورد بازه های قیمت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه باید بدونید که منظور از بازه این نیست که مثلاً قیمت سهم شپنا در تاریخ ۱/۱/۹۴ چقدر بوده و در روز پایانی سال ۲۹/۱۲/۹۴ چقدر. بلکه بازده به این معنی هستش که طی دوره مورد بررسی بیشترین و کمترین قیمت چقدر بوده.

همونطور که در تصویر زیر میبیند بازه هفته نماد شپنا ۳,۰۲۰-۲,۸۳۱ هستش. این یعنی اینکه طی هفته گذشته، پیشترین قیمت ۳۰۲۰ و کمترین قیمت ۲۸۳۱ بوده و به این معنی نیست که قیمت روز شنبه ۲۸۳۱ و قیمت روز چهارشنبه ۳۰۲۰ بوده.

در مورد بازه سالانه هم همینطور هستش. لطفا به تصویر دقت کنید:
نماد شپنا

طی یک سال گذشته بیشترین قیمت ۶,۴۹۹ و کمترین قیمت ۱,۸۹۰ بوده که مطابق با تصویر بالا بیشترین قیمت در تاریخ ۹/۱۲/۹۴ و کمترین قیمت هم در تاریخ ۲۵/۲/۹۵ اتفاق افتاده و این ارتباطی با قیمت در ابتدا و انتهای سال نداره.

پس اگر فردی طی یک سال سهم رو داشته باشه این به اون معنی نیستش که سرمایه ش ۳٫۵ برابر شده. فرض کنید فرد سهم را در تاریخ ۹/۱۲/۹۴ خرید باشه و ۲۵/۲/۹۵ فروخته باشه. حتما کلی ضرر کرده.

احتمالا تا الان پاسخ سوالات دیگه تون رو گرفته باشید. بازار بورس بازاری پر نوسان و ریسکس هستش. به همین دلیل قیمتها مدام در حال تغییر هستند. یک خبر خوب میتونه باعث شه قیمت سهم در مدت کوتاهی رشد زیادی بکنه و اخبار بد هم باعث افت قیمت اون بشه. بنابراین نباید از این تغییرات قیمت تعجب کنید.

پیشنهاد میکنیم حتماً یک بار دیگه آموزش”‌بازه روزانه – بازه سالانه : هر یک به چه معنا هستند؟” رو مطالعه کنید. این آموزش حتما به شما در درک بهتر موضوع کمک میکنه.

اگر سوال دیگه ای دارید لطفا بپرسید.
با آرزوی موفقیت برای شما