این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  شاهرخ شهرابی در 1 سال، 5 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #15151 پاسخ

  doorandishhassan30
  مشارکت کننده

  با سلام .به استحضار می رساند در بند ۱۰ منشور کمیته حسابرسی ابلاغی سازمان بورس متن زیر می باشد”چنانچه هر یک از اعضای کمیته حسابرسی نسبت به موضوعی تضاد منافع داشته باشد.باید آنرا پیش از شروع جلسه اعلام نماید تا پس از تصمیم گیری سایر اعضا اقدام لازم انجام و موضوع در صورتجلسه درج شود” آیا:
  ۱٫شخصی که عضو کمیته حسابرسی می باشد و همچنین در آن شرکت مشاورسرمایه گذاری شرکت می باشد آیا تعارضی وجود ندارد که ایشان عضو کمیته می باشد و اگر مسائل سرمایه گذاری شرکت در کمیته مطرح شد ایشان چه اظهار نظری بدهند
  ۲٫لطفا بند ۱۰ منشور فوق را که ذکر کردم تشریح نمایید .
  ممنون

  #15167 پاسخ

  شاهرخ شهرابی
  مشارکت کننده

  با سلام،
  مطابق بند ۱۰ ماده ۱۴ منشور ذکر شده، هر یک از اعضا باید هرگونه تضاد منافع احتمالی را به اطلاع سایر اعضا برساند. قرار گیری در تمامی سمت های مرتبط با حسابرسی اعم از داخلی و مستقل و عضویت در کمیته های مربوطه سمتی بسیار حساس در شرکت بوده و دارندگان باید به شدت از هرگونه تضاد منافع واقعی یا انجام هرگونه اعمالی که شبه نقض استقلال را ایجاد کند، دوری گزینند. در این مورد خاص، عضو کمیته دارای سمت اجرایی در سازمان است که این موضوع به صراحت نقض استقلال و بی طرفی در اتخاذ تصمیم است.
  فرض کنید حسابرسان داخلی بخواهند نتایج حاصل از سرمایه گذاری و اثربخشی آن فرآیند را ارزیابی کنند. فرآیندی که مشاور مستقیما در آن دخالت داشته است. در این شرایط، وی در جایگاهی قرار دارد که باید عملکرد خود را نقد کند. از آن روی که وظیفه ی کمیته اظهار نظر در مورد گزارش است، لذا این عضو می تواند با سوگیری نسبت به گزارش، نتیجه نهایی کار حسابرسان را تحت تاثیر قرار دهد. بدیهی است که این موضوع نقض صریح و آشکار استقلال است و این عضو اگر بخواهد حرفه ای عمل کند، باید از یکی از سمت های خود کناره گیری نمایند.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
پاسخ به : تضاد منافع در کمیته حسابرسی داخلی
اطلاعات شما: