این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  شاهرخ شهرابی در 1 سال، 5 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #15138 پاسخ

  signal68
  مشارکت کننده

  با سلام. ایا سود تقسیم نشده سالهای گذشته میتواند تا هر زمانی در حساب سود انباشته باشد؟ چون شنیدم سود تقسیم نشده حداکثر ۴ یا ۵ سال میتواند در حساب سود انباشته باشد و بعداز ۴یا ۵ سال یا باید تقسیم شود یا افزایش سرمایه بدهد. تشکر

  #15146 پاسخ

  شاهرخ شهرابی
  مشارکت کننده

  سلام،
  مطابق ماده ۱۴۰ قانون تجارت ایران ((هیئت مدیره مکلف است هرسال یک بیستم ازسودخالص شرکت را به عنوان اندوخته قانونی موضوع نماید. همین که اندوخته به یک دهم سرمایه شرکت رسیدموضوع کردن آن اختیاری است و درصورتی که سرمایه شرکت افزایش یابد کسر یک بیستم مذکور ادامه خواهد یافت تا وقتی که اندوخته قانونی به یک دهم سرمایه بالغ شود)).
  هم چنین، مطابق ماده ی ۲۳۸ همین قانون ((از سود خالص شرکت پس از وضع زیانهای وارده در سال های قبل باید معادل یک بیستم آن برطبق ماده ۱۴۰به عنوان اندوخته قانونی موضوع شود. هرتصمیم برخلاف این ماده باطل است)).
  هم چنین مطابق ماده ۲۴۰، ((مجمع عمومی پس ازتصویب حساب های سال مالی وا حراز این که سود قابل تقسیم وجود دارد مبلغی از آن را که باید بین صاحبان تقسیم شود تعیین خواهدنمود. علاوه براین مجمع عمومی می تواند تصمیم بگیردکه مبالغی از اندوخته هایی که شرکت در اختیاردارد بین صاحبان سهام تقسیم شود. در این صورت درتصمیم مجمع عمومی باید صریحا قید شود که مبالغ مورد نظر از کدام یک ازا ندوخته ها باید برداشت و تقسیم شود.
  هر سودی که بدون رعایت مقررات این قانون تقسیم شود منافع موهوم تلقی خواهدشد.نحوه پرداخت سود قابل تقسیم توسط مجمع عمومی تعیین می شود و اگر مجمع عمومی درخصوص نحوه پرداخت تصمیمی نگرفته باشد، هیئت مدیره نحوه پرداخت راتعیین خواهدنمود ولی درهرحال پرداخت سود به صاحبان سهام باید ظرف هشت ماه پس ازتصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد.
  شرکت ها سیاست های مختلف در قبال تقسیم سود دارند اما ذهنیت کوتاه مدت سرمایه گذاران در ایران، مجامع را عموما به سویی سوق می دهد که سود بیشتری تقسیم کنند و مدیران ارشد و هیات مدیره همراه از این منظر تحت فشار سهام داران قرار دارند؛ اما الزامات قانونی همان است که تشریح شد.
  هر چه اقتصاد کشورها پیشرفته تر بوده و ثبات اقتصادی-سیاسی برای فعالان کسب و کار ملموس باشد، سهام داران تمایل دارند منابع را جهت استمرار و افزایش منافع آتی در شرکت حفظ کنند. زیرا سود ناشی از عملیات ارزان ترین روش تامین مالی برای سازمان است.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
پاسخ به : سود انباشته و افزایش سرمایه
اطلاعات شما: