تاثیر بیکاری بر بازار بورس : چرا بیکاری بر بازار بورس تاثیر می‌گذارد؟ (درس آخر)

تاثیر بیکاری بر بازار بورس

تاثیر بیکاری بر بازار بورس به چه صورت است؟

بیکاری موضوع بسیار پراهمیت و بزرگی در همه جای دنیا ازجمله ایران است. اثر سهمگین بیکاری منجر به رکود بسیاری از بازارها و کسب‌وکارها می‌شود، بازار سهام هم از این قاعده مستثنا نیست و تاثیر بیکاری بر بازار بورس می تواند چشم گیر باشد. بگذارید راحت بگوییم، افزایش بیکاری به معنی آن است که شغل کمتری در کشور وجود دارد و منجر به اتفاقات زیر می‌شود:

  1. اگر دولت مجبور باشد که بودجه بیشتری را خرج کاهش بیکاری در کشور کند، به‌این‌ترتیب بودجه کمتری برای خرج کردن در جاهای دیگر نظیر فرهنگ، راه‌سازی یا بهبود زیرساخت‌های فناوری کشور خواهد داشت.
  2. افرادی که بیکار هستند درآمد کمتری نسبت به گذشته دارند و به‌این‌ترتیب کمتر هم خرج می‌کنند.
  3. و همان‌طور که شما می‌بینید، شرکت‌ها از هر دو مورد فوق صدمه می‌بینند، به‌علاوه قیمت سهامشان نیز کاهش خواهد یافت.
علم اقتصاد چیست و چه کاربردی دارد؟ (درس اول)

به یاد داشته باشید، بیکاری بالا بر قیمت سهام تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلایل دولت‌ها با مداخله در بازار سعی می‌کنند تا نیروهای اقتصاد کلان را برای داشتن اقتصادی سالم مدیریت کنند.

 برای آنکه اطلاعات بیشتری در مورد مداخله‌های دولتی به دست آورید، می‌توانند دوره آموزشی دیگر مدیرمالی را با موضوع «تورم چیست» مطالعه کنید.

جمع‌بندی دوره آموزشی: اصول بازی را یاد بگیرید!

همان‌گونه که شما هم متوجه شده‌اید در اقتصاد همه‌چیز – شامل بازار سهام – با یکدیگر مرتبط هستند. به اقتصاد مانند یک بازی بزرگ جنگا نگاه کنید: اگر تنها یک قطعه به‌اشتباه بیرون کشیده شود ممکن است کل اکوسیستم فرو بپاشد.

منابع کمیاب و محدود: اصل زیربنایی اقتصاد (درس چهارم)

تاثیر بیکاری بر بازار بورس

در این جلسه به شما دانشی کلی درباره مهم‌ترین عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر قیمت سهام و بازار بورس دادیم. داشتن فهم بهتری از نحوه تصمیم‌گیری‌های و تأثیر آن‌ها بر قیمت های سهام گام مهم دیگری برای کسب اعتمادبه‌نفس مالی است که سعی داریم در دوره های آموزشی دیگر به آن‌ها بپردازیم.

(پایان درس هشتم و پایانی دوره آموزشی اقتصاد چیست)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)
0 0 votes
امتیاز
Subscribe
Notify of
2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
علی
3 years ago

بیگاری البته به صورت و تا اندازه ای ممکن است به نفع شرکت ها باشد و آن اینکه وقتی بیگاری بالاست عرضه کار هم بالاست و این ممکن است تهیه نیروی کار ارزان و کم توقع را راحت تر کند آیا اینجوری نبیت؟