کارکرد شاخص ها: شاخص ها چگونه کار می‌کنند؟ (درس سوم)

کارکرد شاخص ها: شاخص ها چگونه کار می‌کنند؟

کارکرد شاخص ها: شاخص ها چگونه کار می‌کنند؟

شما با مثالی که در ادامه ذکر می‌شود با کارکرد شاخص ها آشنا می‌شوید. فرض کنید وزارت آموزش‌وپرورش می‌خواهد بداند که دانش آموزان ایرانی چقدر باهوش هستند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که از دانش آموزان آزمون سنجش استعداد (IQ) بگیرید و نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنند؛ اما دادن این سؤالات به‌تمامی دانش آموزان تمامی مدارس در تمامی استان‌های کشور غیرممکن است؛ بنابراین مسئولان تصمیم می‌گیرند که برای این آزمون یک نمونه آماری انتخاب کنند. میانگین نتایج حاصل از آزمون نمونه‌ای شفاف و پاسخی تخمینی به سؤال مطرح‌شده، خواهد بود: دانش آموزان ایرانی چقدر باهوش هستند؟

این اصل دقیقاً برای شاخص بورس نیز صادق است؛ بنابراین بازار بورس، یعنی همه سهام موجود در بازار را به‌عنوان جمعیت دانش آموزان و شاخص بازار سهام را به‌عنوان نمونه‌ای از دانش آموزان کل جامعه در نظر بگیرید.

شاخص بورس چیست: ابتدایی ترین معیار در بازار بورس (درس اول)

شاخص نمونه‌ای از کل سهام موجود در بازار است که به‌عنوان نماینده کل بازار به کار می‌رود. بازده شاخص درواقع میانگین بازده کلیه سهام موجود برای سنجش و تخمین شاخص است، دقیقاً همانند میانگین IQ دانش آموزان. با توجه به هدفی که هر شاخص دارد و موضوعی که می‌خواهد به نمایش بگذارد، نمونه شرکت‌ها و سهام از شاخصی به شاخص دیگر متفاوت هستند. برخی از شاخص ها می‌توانند بیانگر صنعت فنّاورانه باشند، برخی دیگر، شرکت های دارای مسئولیت اجتماعی را نشان دهند و برخی دیگر بازارهای نوظهور را دنبال کنند. درواقع برای بررسی هر موضوعی می‌توان یک شاخص تعریف کرد و بدین‌صورت صدها شاخص مختلف ایجاد کرد که کارکرد شاخص در هر کدام متفاوت از دیگری باشد. در بورس اوراق بهادار تهران نیز شاخص های گوناگونی تعریف شده که کارکرد شاخص ها با هم تا حدودی متفاوت است. ما در ادامه این دوره آموزشی به بررسی برخی از مهم‌ترین شاخص ها در بورس اوراق بهادار تهران می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

عملکرد شرکت وارن بافت در برابر شاخص S&P – مطالعه موردی (درس آخر)

(پایان درس سوم دوره آموزشی آشنایی با شاخص ها)

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =