حرفه‌ای خرید و فروش کنید نه کج دار و مریز!

احتمالاً شنیده‌اید که در بورس به برخی افراد، معامله‌گر بازار بورس گفته می‌شود که کارشان خرید و فروش سهام است و شاید سؤال برایتان پیش آمده باشد که چه تفاوتی میان سرمایه‌گذاران و معامله گران وجود دارد؟ بله. این دو با یکدیگر تفاوت دارند و لازم است که شما تفاوت این دو را بدانید.

معامله‌گری در بازار سهام تنها زمانی سودمند است که شما قصد دارید از نوسانات قیمت سهام در کوتاه‌مدت استفاده کنید (ما قبلاً معنی کوتاه‌مدت را به شما گفته‌ایم، منظور ما از بیان دوره کوتاه‌مدت، مدت‌زمان کمتر از دو سال است، نه یک روز یا یک هفته. بلکه دو سال). بااین‌حال، معامله‌گری سهام خطرات خود را نیز دارد؛ زیرا تغییرات و نوسانات قیمت سهام در کوتاه‌مدت غیرقابل‌پیش‌بینی است. ما به‌هیچ‌وجه معامله‌گری در بورس را به تازه‌کاران پیشنهاد نمی‌کنیم و در این مقاله تنها قصد داریم برخی بایدها و نبایدهای معامله‌گری را به شما آموزش دهیم. اگر شما می‌خواهید به معامله سهام بپردازید نه سرمایه‌گذاری در آن، با خواندن نکات زیر می‌توانید ریسک خود را تا حدودی کاهش دهید.

چه تفاوتی میان سرمایه‌گذاری و معامله‌گری وجود دارد؟

چیزی به نام سرمایه‌گذاری سه ماه در بورس وجود ندارد. سرمایه‌گذاری در سهام مانند کاشتن یک نهال است و به زمان نیاز دارد تا بتوانید از میوه‌های آن استفاده کنید. از سویی دیگر، معامله گران مدام در محدوده زمانی چند روز یا چند هفته خرید و فروش می‌کنند. اگرچه ممکن است خرید برخی سهم‌ها سود ده باشد و معامله‌گران برای مدت طولانی‌تری آن سهم را در سبد سهام خود نگه دارند، اما اغلب این کار را نمی‌کنند. چراکه از ترس کاهش قیمت‌ها بعد از مدتی سهم سود ده خود را می‌فروشند. همچنین زمانی که در موقعیت زیان باشند، بلافاصله سهم خود را می‌فروشند تا بیشتر ضرر نکنند.

در سرمایه‌گذاری شما به دنبال محاسبه ارزش واقعی سهم هستید، اطلاعات صورت‌های مالی را بررسی می‌کند، اخبار و رویدادها را کنار هم قرار می‌دهید و سرانجام به این نتیجه می‌رسید که ارزش واقعی سهم الف ۳۵۰ تومان است. سپس به قیمت آن در بازار نگاه می‌کنید و می‌بیند که در حال حاضر سهم الف به قیمت ۲۴۰ تومان خرید و فروش می‌شود؛ بنابراین سهم الف یک سهم ارزشمند است و آن را می‌خرید و منتظر می‌مانید تا به قیمت آن به ارزش واقعی‌اش برسد؛ اما معامله‌گری این‌طور نیست. شما کمتر به عوامل بنیادی سهم توجه می‌کنید، بلکه به دنبال یافتن سهامی هستید که احتمال می‌رود قیمت آن به‌زودی افزایش یابد.

مهم‌ترین ابزار معامله گران در بازار بورس، تحلیل تکنیکال است؛ بنابراین شما هم اگر قصد دارید به‌جای سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سهام کنید باید تحلیل تکنیکال را بیاموزید. البته آموختن تحلیل تکنیکال به‌تنهایی کافی نیست. چراکه در کوتاه‌مدت، بازار بورس غیرمنطقی و غیر عقلایی رفتار می‌کند و هیچ نوع تحلیلی قادر نخواهد بود رفتار غیر عقلایی فعالان بازار را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کند. بااین‌حال نکات طلایی زیر به شما کمک می‌کند تا احتمال موفقیت شما به‌عنوان یک معامله‌گر بیشتر شود.

  • همه سرمایه خود را به‌یک‌باره درگیر معامله سهام نکنید: زمانی که نوسانات قیمت‌ها در بازار زیاد است و قیمت‌ها خیلی سریع افزایش یا کاهش می‌یابد، احتمال شناسایی سهامی که افزایش قیمت خواهد داشت، زیاد است؛ بنابراین همیشه مقداری پول نقد برای استفاده از این فرصت‌ها، برای خود نگه‌دارید.
  • برنامه داشته باشید: قیمت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای برای سهم خود در نظر بگیرید تا زمانی که قیمت سهم به آن‌ها رسید، سهم خود را بفروشید.
  • بررسی کنید که چه رویدادهایی باعث افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌شود: بازار بورس به چه نوع اخباری واکنش قوی‌تری نشان می‌دهد؟ معامله گران موفق این رویدادها و اخبار را شناسایی می‌کنند و اهمیت زیادی برای آن‌ها قائل‌اند.
  • تاریخچه معاملات سهام را مطالعه کنید: نمودارها و جداول به شما می‌گوید سهم موردنظر شما در هفته‌ها و ماه‌های اخیر چه روندی را طی کرده است. آیا این روند از هیچ الگوی منظم یا فصلی و دوره‌ای خاص تبعیت می‌کند؟
  • از سفارش‌های شرطی استفاده کنید: پیش‌بینی می‌کنید قیمت سهم چه قدر افزایش یابد و چه حد زیانی را برای خود متصور هستید؟ سفارشی نزد کارگزارتان ثبت کنید که اگر قیمت سهم به قیمت موردنظر شما رسید، آن را بفروشد.
  • به‌جای اینکه دستپاچه باشید و احساسی رفتار کنید، صبور و منظم باشید: ترس و طمع دو جنبه مهم بازار بورس هستند که باعث می‌شود شما رفتاری غیر عقلایی از خود نشان دهید؛ بنابراین به‌جای تبعیت از دیگران و نشان دادن رفتار گله‌ای، برنامه داشته باشید و مطابق برنامه‌ریزی خود معامله کنید.
  • مراقب هزینه‌های معاملاتی باشید: خرید و فروش مداوم یعنی پرداخت مکرر کارمزد خرید و فروش. توجه کنید که خرید و فروش یک سهم مجموعاً ۱٫۵ درصد کارمزد و مالیات دارد و این کارمزدها بخش بزرگی از سود شما را از بین می‌برد.
  • بتای سهم را اندازه بگیرید سپس اقدام به خرید کنید: نوسان پذیری سهام یکی از مهم‌ترین ملاحظات معامله گران به حساب می‌آید. هرچقدر نوسان پذیری سهم بیشتر باشد، افزایش و کاهش قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود؛ بنابراین معامله گران باید مرتباً بتای سهام را بررسی کنند. بتا نشان‌دهنده این است که نوسان پذیری سهام نسبت به نوسانات بازار بیشتر است یا کمتر؟ ما در مقاله‌ای جداگانه در وب‌سایت مدیرمالی نحوه محاسبه بتا را به شما آموزش داده‌ایم. معامله‌گرانی که به دنبال افزایش و کاهش قیمت سریع هستند، سهامی را انتخاب می‌کنند که بتای بالاتری دارد.

معامله‌گری در بازار بورس بسیار ریسکی و پرخطر است؛ بنابراین قبل از شروع به این کار، باید تا می‌توانید در این زمینه آموزش ببینید و اطلاعات کسب کنید (پیشنهاد ما به شما دوره آموزش بورس است). هیچ‌وقت از پس‌انداز خود برای معامله سهام استفاده نکنید و فقط از وجوهی برای معامله سهام استفاده کنید که برای همین کار کنار گذاشته‌اید. پولی که اگر هم از دست بدهید، باز هم روال عادی زندگی شما دچار مشکل نمی‌شود.

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.