ساخت یک پرتفوی فوق العاده در چهار قدم

پرتفوی فوق العاده

چگونه یک پرتفوی فوق العاده بسازیم؟

چه اتفاقی می‌افتاد اگر شما می‌توانستید یک پرتفوی فوق العاده و بی‌عیب و نقص بسازید، پرتفویی که عالی بودن آن برای هر سرمایه گذاری قابل‌اثبات باشد؟

چه اتفاقی می‌افتاد اگر آن سرمایه گذاری که قرار است برایش اثبات کنید…خودتان باشید؟

اجازه بدهید اندکی توضیح دهیم…

حتماً شنیده‌اید که بازارها غیر عقلایی هستند؛ اما این عبارت به چه معناست؟ بازار مکانی بی‌روح و جان نیست، بلکه انسان‌ها آن را شکل داده‌اند. انسان‌ها غیرمنطقی هستند و گاهی غیر عقلایی رفتار می‌کنند.

شما باید در برابر این ویژگی‌تان از خود محافظت کنید. به‌خصوص زمانی که می‌بیند بازار با یک کاهش ۴ درصدی در یک روز مواجه شده و فوراً تصمیم می‌گیرد که خود را از جایگاهی که پیش‌تر در آن قرار داشتید، خارج کند. یا زمانی که شاهد رشد ۵ درصدی بازار هستید… دیوانه می‌شود و تصمیم می‌گیرید هرچه دارید بفروشید و وارد بازار بورس کنید… آن‌هم زمانی که متوجه می‌شوید که رشد ۵۰ درصدی بازار را از دست داده‌اید.

هر دو این رفتارها، نادرست هستند. شما باید منطقی رفتار کنید و خود را در برابر تمام رفتارهای احساسی محافظت کنید. راه انجام این کار این است که یک سری قوانین و انتظارات شفاف برای پرتفوی خود ایجاد کنید و به نکاتی که ما در این آموزش توضیح می‌دهیم، اعتماد کنید. لطفاً به خودتان قول دهید هیچ‌وقت جو گیر نشوید و بدانید که تمرین توسعه یک استراتژی مدیریت سهام خوب چیزی است که شما را در درازمدت در بازی نگه خواهد داشت.

در اینجا ما چهار قدم را به شما معرفی می‌کنیم که کمک می‌کند در جهت قوی‌تر کردن پرتفوی خود گام بردارید:

قدم اول ساخت یک پرتفوی فوق العاده: تعیین هدف

شما بدون داشتن یک نقشه نمی‌توانید بگویید که به کجا می‌روید. نوشتن اهداف سرمایه گذاریتان به عنوان یک نقشه راه خواهد کرد و هر زمان که از مسیر خارج شوید به شما هشدار خواهد داد.

مطمئن شوید که می‌توانید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

هدف سرمایه گذاری من چیست؟ سعی دارم چه‌کاری را انجام دهم؟ آیا این پرتفوی مناسب دوران بازنشستگی است یا من فقط دارم سعی می‌کنم در مدت زمان کوتاه، پولی به دست آورم تا کسب‌وکار جدیدم را راه بیندازم؟

شش اصل مهم برای مدیریت ریسک در دنیای سرمایه گذاری

دقیقاً به دنبال چه هستید؟ استقلال مالی؟ یک پرتفوی که منبع درآمدی به شکل پرداخت سود سهام دارد؟

همه آن‌ها را بنویسید.

می‌خواهید در طی ۵، ۱۰ و یا ۲۰ سال آینده چقدر پول داشته باشید؟ پس برای هر مرحله برنامه‌ریزی کنید تا بفهمید چقدر پول برای سرمایه گذاری نیاز خواهید داشت و چه نوع بازدهی برای رسیدن به اهدافتان احتیاج خواهید داشت.

اهداف smart

برای مثال: یک فرد ۲۵ ساله می‌خواهد با صد میلیارد تومان بازنشسته شود. با فرض اینکه او در ۶۵ سالگی بازنشست خواهد شد، این یک بازه سرمایه گذاری چهل ساله است. او حالا می‌تواند مرحله‌به‌مرحله برنامه‌ریزی کند تا بفهمد که می‌بایست هر ماه چقدر سرمایه گذاری کند تا در ۶۵ سالگی یک میلیاردر باشد.

نظرتان چیست؟ با برنامه‌ریزی رؤیاهای تیره‌وتار ما از سرمایه گذاری، ناگهان مثل روز روشن می‌شود. ما یک نقشه واقع‌گرایانه برای عمل کردن داریم. (تصویر بالا، بیانگر قانون SMART در تعیین اهداف است. اگر با این قانون آشنا نیستید، لطفاً مقاله “تعیین اهداف مالی و دستیابی به آن‌ها در پنج گام” را بخوانید.)

قدم دوم ساخت یک پرتفوی فوق العاده: تخصیص دارایی ها

تعیین اهداف مالی باید در تخصیص دارایی ها هم جریان داشته باشد. حالا زمانی است که شما باید فکر کنید که چه ترکیبی از دارایی ها را باید در پرتفوی خود داشته باشید. نسبت این دارایی ها باید به‌گونه‌ای باشد که اهدافتان را در هر زمانی منعکس کند. پس اگر شما آن فرد ۲۵ ساله با رؤیای میلیاردر شدن هستید، لازم است بدانید که با آن مقدار پول ماهیانه می‌خواهید چه چیزی بخرید.

گزینه‌های زیادی در این مورد وجود دارد. ابتدا باید در نظر بگیرید که تا چه حد می‌توانید ریسک کنید. فرض کنیم تنها راهی که شما می‌توانید بازدهی مناسبی به دست آورید این است که در اوراق مشارکت سرمایه گذاری کنید، چراکه تحمل پذیرش ریسک بیشتر ندارید؛ بنابراین نمی‌توان با شما در مورد سرمایه گذاری در سهامی که قیمت آن هر روز نوسان می‌کند و ریسک بالایی دارد، صحبت کرد. در این صورت چاره‌ای نیست… شما باید اهداف مالی خود را قدری تعدیل کنید و به‌جای چند صد میلیارد به چند صد میلیون فکر کنید!

راهنمای پوشش ریسک برای تازه‌کارها: آنچه باید در مورد پوشش ریسک بدانید

حالا فرض کنید بعد از تحقیقات فراوان، شما به این نتیجه می‌رسید که به‌صورت تاریخی، بازار سهام سالیانه ۳۵ درصد و اوراق مشارکت ۲۰ درصد بازده دارد. اگر شما پرتفوی خود را به‌طور مساوی بین این دو دارایی تقسیم کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که میانگین آن دو را به دست آورید: ۲۷٫۵ درصد.

پس ۱۰۰ هزارتومانی که هر ماه در یک پرتفوی ۵۰-۵۰ سرمایه گذاری شده است، احتمالاً شما را به هدفتان در ۶۵ سالگی می‌رساند. (مقاله “سرمایه گذاری در بورس با ماهی ۱۰۰ هزار تومان برای ۲۰ سال” را بخوانید)

نکته مهم در اینجا این است که: تحقیق کنید! بهترین روش برای خودتان را کشف کنید. اینجا نقطه‌ای است که احتمالاً متوجه شوید میزان بازدهی که می‌خواهید، ممکن است اصلاً قابل‌دسترس نباشد. اشکالی ندارد، تجربه کردن این مسیر به شما کمک می‌کند تا انتظارات معقولی از خود داشته باشید.

قدم سوم ساخت یک پرتفوی فوق العاده: اتوماتیک کردن و قوانین جلوگیری از زیان مضاعف

دوست دارید پرتفوی شما چقدر فعال باشد؟ آیا می‌خواهید یک پرتفوی منفعل تشکیل دهید و آن را برای یک سال یا بیشتر به حال خود رها کنید یا خود را یک سرمایه گذار پر جنب‌وجوش تر می‌دانید؟

اگر شما از استراتژی بخر و نگهدار پیروی می‌کنید، پس در قدم بعدی باید به اتوماتیک کردن برخی فرآیندها فکر کنید. همه‌چیز به این بستگی دارد که پرتفوی خود را به چه نحوی برنامه‌ریزی می‌کنید، به‌این‌ترتیب بیشتر کارها در پشت‌صحنه انجام خواهد شد؟ اتوماتیک کردن برخی کارها در سبد سهام این اطمینان را به شما می‌دهد که کارها در حال انجام است و شما مجبور نیستید فکرتان را مشغول برخی کارهای غیر مهم کنید. یکی از این کارها ثبت سفارش‌های هوشمندانه است. برای آگاهی از این روش مقاله “سفارش های خرید و فروش خود را هوشمندانه ثبت کنید!” را مطالعه کنید.

اگر شما می‌خواهید شخصاً وارد کار شوید و دستی در کار داشته باشید، کار شما تازه شروع شده است. در این مرحله، شما هنوز باید استراتژی خود را برای موقعیت‌های مختلف بنویسید. وقتی‌که بازار در شرایط رکودی باشد، شما چه‌کار خواهید کرد؟ در طی دوره رونق، تخصیص دارایی ها را در پرتفوی چگونه تنظیم می‌کنید؟

تنوع بخشی سبد سهام، از حرف تا عمل

شاید شما تصمیم بگیرید در دوره رکود، تخصیص دارایی تان را از ۵۰ درصد خالص موجودی به ۵ درصد خالص موجودی و ۴۵ درصد نقد تغییر دهید. چه کسی می‌داند؟ پرتفوی شما مخصوص و منحصربه‌فرد است.

درنهایت، قوانینی برای جلوگیری از زیان بنویسید. اگر مقدار X ریال از دست بدهید چه‌کار خواهید کرد؟ پولتان را نگه می‌دارید یا خارج می‌کنید؟ این را در کنار دلیلتان بنویسید. در این صورت می‌توانید در طول دورانی که به احتمال زیاد تنش‌زا خواهد بود، به سراغ اهدافتان بروید و کارهایی که قصد انجامشان داشتید را ارزیابی کنید.

قدم چهارم ساخت یک پرتفوی فوق العاده: مرور

یک قدم دیگر تا یک پرتفوی فوق العاده، مستحکم و قوی. در هر دوره سه ماهه، یا هر شش ماه زمانی بگذارید تا پرتفوی خود را مرور کنید. چگونه پیش می‌روید؟ آیا پرتفوی شما مطابق با انتظارات و اهدافتان است؟ (مقاله “مثل بقیه نباشید و بازبینی سبد سهام را فراموش نکنید!” به این موضوع پرداخته است.)

خوشبختانه، تمام کارهایی که در قدم‌های قبل انجام دادید، برداشتن این قدم را بسیار آسان می‌کند. مرور، نباید زمان زیادی از شما بگیرد. اگر لازم است تا تغییری انجام گیرد، شما ازآنجایی‌که همه کارها را از قبل انجام داده‌اید، دقیقاً می‌دانید که باید چه‌کار کنید.

به همین راحتی

این چهار قدم را دنبال کنید تا اضطراب و نگرانی را که معمولاً در سرمایه گذاری پیش می‌آید، به حداقل برسانید.

به خاطر بسپارید که پرتفوی شما فقط برای خودتان است و باید علایق شخصی و اهداف شما را منعکس کند، درحالی‌که به شما اجازه می‌دهد در شرایط استرس‌زا، آرامش خیال داشته باشید.

با آرزوی موفقیت برای شما!

منبع:  مدیرمالی

اگر سؤال یا نظری درباره ساخت پرتفوی فوق العاده دارید لطفاً در بخش نظرات مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این مقاله در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

0/5 (0 نظر)

One thought on “ساخت یک پرتفوی فوق العاده در چهار قدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 18 =